Четвер, 30 Травня, 2024

Успенська № 1: історія і “професії” будинку

Багато жителів і гості міста, що проходять сьогодні повз корпусу Університету закордонних справ на вулиці Успенської, навряд чи здогадуються, що у нього багата історія. Ми постійно бачимо чергового курсанта, що не пропускає сторонніх і, швидше за все, не знає про історію навчального корпусу, який можна в певному сенсі визнати унікальним. Далі на odessa-future.

Гімназія № 3

Займаючи простір у кварталі, утвореному вулицями Леонтовича, Успенської та Лідерсовським бульваром, будинок по Успенській, 1 був зведений спеціально для чоловічої гімназії № 3. До того часу навчальний заклад, створений на підставі найвищого повеління 3 липня 1874 року на основі Одеської 1-ої прогімназії, кочував за різними адресами.

Навчання в гімназії вели досвідчені вчителі, контингент школярів ділився за ознакою віросповідання, якщо мова йшла про заняття із Закону Божого – православні окремо від католиків.

Директором гімназії довгий час був Микола Миколайович Порунов, а почесним піклувальником – купець Василь Сильвестрович Кандинський, батько знаменитого художника, який, до речі, навчався в цьому закладі, пізніше отримав юридичну освіту, а прославив наше місто далеко за його межами як художник.

Педологічний кабінет

Педагогічну спрямованість будівля зберегла і після падіння самодержавства і зміни в наступні роки. У 20-ті роки минулого століття тут знаходився дитячий будинок №41, яким завідувала педагог Сємікова. При дитячому будинку працював педологічний інститут. На початку 1930-х років «професія» будівлі трохи змінилася. Тут розмістився колектор для розумово відсталих дітей і лікувально-педологічний кабінет (ЛПК). Питаннями педології займалися провідні одеські психологи і педагоги: Євген Шевальов, Сергій Лозинський, Микола Тарасевич (був директором інституту і потім завідувачем кабінету).

На підставі роботи зі специфічними дітьми, зокрема, в першому дитячому містечку одеські вчені написали багато праць, рекомендацій, методичних розробок для всієї країни.

Після того, як педологія була визнана буржуазною наукою, одеський ЛПК був закритий.

Артилерійська спецшкола № 16

У 1938 році, коли в державі було прийнято рішення про створення військових спецшкіл, одна, артилерійська № 16, з них розмістилася на вулиці Чичеріна, 1 (так тоді називалася вулиця Успенська). Про перебування школи і подвиг її вихованців говорять сьогодні дві меморіальні дошки, а також музей, відкритий багато років по тому в ліцеї «Ланжеронівський».

Там, де виростають майбутні правоохоронці

Після війни в будівлі працювало професійно-технічне № 4, де готували будівельників. Уже в незалежній Україні в легендарній будівлі розмістилася школа міліції МВС, що стала після ряду перетворень Одеським державним університет внутрішніх справ.

Сьогодні ОДУВС є одним із провідних вищих навчальних закладів юридичного профілю, який готує фахівців для Національної поліції України, для юридичних і державних органів. Не забувають тут про те, що тут колись навчався Сергій Павлович Корольов, про що говорять фотографії, присвячені йому.

На жаль, час не щадить нічого і нікого. Торкнулося воно і корпусу на Успенській, 1, у стінах якого можна виявити тріщини. Але не стіни красять людину, а людина, яка за цими стінами вчиться і працює. А до цього будинку дійде черга і його обов’язково відремонтують.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.