Середа, 29 Травня, 2024

Погляд з минулого: який зв’язок між одеськими дорогами і порядними жінками?

Мощення одеських мостових-тротуарів, яке сьогодні прийнято називати покриттям, викликає найрізноманітніші емоції, – від сміху до глибокої печалі. Ну, або якийсь інший, особливий душевний настрій. Далі на odessa-future.

У нашому матеріалі, з посиланням на odessa-life.od.ua, ми пропонуємо вам дізнатися, як раніше в Одесі були справи з дорогами, і причому тут порядні жінки. 

Справжні дорожні посібники 

Хоча, певною мірою, ось це “як раніше”, у нас є можливість побачити і в наші дні. Міські вулиці-провулки в певних місцях наочно демонструють, яким чином і чим раніше відбувалося мощення тротуарів і проїжджої частини. 

Наприклад, дорожнє покриття Покровського провулку було нанесено далеко не в один шар. Практично те ж саме можна побачити і в Інтернаціональному провулку. А узвіз, назву якого присвячено Степану Олійнику, взагалі можна вважати наочним посібником по тому, як в Одесі розвивалося дорожнє покриття. 

Інформація від фахівця 

Про всі подібні місця неможливо згадати відразу. Зате одеському краєзнавцю Дмитру Жданову вдалося розібратися в цьому питанні більш ретельно і навіть дізнатися кілька цікавих історії з минулого одеського дорожнього покриття, завдяки яким стає ясно, що проблема з одеським дорожнім покриттям є вічною. 

Спогади старожила 

Так, в цій частині краєзнавець згадує про одеського старожила Чижевича, яким в його спогадах були яскраво описані проблемні аспекти одеських доріг дев’ятнадцятого століття.

Наприклад, Чижевичем була згадана закупка не якісного кам’яного матеріалу для мощення, – камінь, який використовувався в даних цілях був наділений такою якістю, що в осінній і зимовий період одного сезону ставав глинистим брудом, а в весняний період його збирала з вулиць арештантська робоча рота і вивозила його на територію поруч з чумною горою. 

Не всі знають, що нашою Чумною горою представлений грандіозний монумент одеським шоссованним вулицям, який приховує в собі не один мільйон з міської скарбниці. 

Злодійський трюк 

Також Чижевичем був згаданий трюк підрядників, які крали гроші, коли закуповували будматеріали, – щебеневі купи, які приймав будівельний комітет на одній території, вночі підрядник перевозив на іншу, де відбувалося повторне приймання. 

Про порядних жінок 

Дмитром Ждановим також був розказаний дуже цікавий факт. За його словами, в нашому місті наявність поганих доріг була і під час перебування на посаді графа Строганова. Внаслідок бруду і вибоїн багато вулиць не могли забезпечити нормальний рух екіпажам, особливо вночі. Скарги начальством не розглядалися. Тоді вирішили відправити до графа дружину одного з австрійських консулів. Під час першого побачення з графом нею було сказано, що якість доріг така жахлива, що у вечірній час небезпечно виходити з дому. На що графом було дано блискучу відповідь: “Порядним жінкам в нічний час варто сидіти вдома” …

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.