Середа, 29 Травня, 2024

210-тий ювілей одеського міського освітлення. Про те, як одеське населення з темрявою боролося

У нашому матеріалі на odessa-future, з посиланням на odessa-life.od.ua, ми розповімо вам про таку одеську пам’ятку, як міське освітлення, якому в 2021-ому виповнюється цілих 210-ть! 

Перші кроки 

Одеса тільки досягла віку сімнадцяти років, коли вона перетворилася на друге місто в нашій країні, вулиці якого були оснащені ліхтарями. 

Кошти для цієї мети були виділені міською думою ще в 1798-мому, але встановлені ліхтарі були в дуже малій кількості. 

У 1811-тому Рішельє видав розпорядження щодо того, щоб центральна частина Одеси була оснащена нормальним вуличним освітленням. Скоро це розпорядження було виконано, і місто був оснащений двома сотнями ліхтарів, час горіння яких закінчувалося о другій годині ночі, а після досягнення даного часу вогонь гасився спеціальними служителями- “ліхтарниками”. А якщо на вулиці була місячна ніч, то ліхтарі взагалі не запалювалися. 

Екологічні матеріали 

Тоді кожен вуличний світильник працював за допомогою екологічного палива у вигляді свинячого сала. Пізніше його замінила конопляна олія. І незважаючи на те, що одеські вулиці стали більш світлими, одеситам не подобалася якість освітлення. 

Відповідальним особам довелося пробувати різні горючі рідини, і дійшли до використання спирту. Але через п’ятирічний термін вони знову повернули конопляну олію. Причини цього до цих пір невідомі. 

Одеські ініціатори 

Наше місто ставало освіченим європейським містом, але, коли наступала темрява, ми перетворювалися на “темну провінцію”. Тоді одесити попросили допомоги у Рідінгера.У його власності був завод, де займалися виробництвом штучного газу, який освітлював вулиці. Він, в свою чергу, виявив ентузіазм і зайнявся відкриттям в нашому місті газового заводу. Так що скоро одеським вулицям пощастило освітлюватися газовими ліхтарями. Світлом був осяяний навіть передмістя. 

Не було б щастя … 

Прогрес настав внаслідок чергової недбалості (як зазвичай і відбувається). 

Коли ліхтарне полум’я стало причиною загоряння міського театру, почалося впровадження електричного освітлення. 

Кожен ліхтар був оснащений дуговою лампою. Але авангардному винаходу не судилося надовго прижитися в нашому місті, внаслідок того, що його потужність могла забезпечити тільки двогодинну роботу. 

Тому в 1887-мому міська влада і одна угорська фірма уклали договір, і через декілька місяців в місті запустили першу електростанцію зі змінним струмом. 

Процес не зупиняється 

Ну, а вже в 1913-тому в “Одеському листку” писалося, що в Південній Пальмірі будуть встановлювати цілу тисячу вуличних освітлювачів. Так що процес розвитку йшов повним ходом, і не думав зупинятися. Адже одеситам так сподобалося бачити своє рідне місто світлим не тільки в денний час. Тільки ось ця тисяча чомусь неодмінно повинна була освітлювати все рожевим кольором. Однак про причини такого незвичайного рішення нам сьогодні залишається тільки здогадуватися. 

Фото: odessa-life.od.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.