Неділя, 26 Травня, 2024

Кам’яні дебрі замість курортно-санаторної зони. Яка Аркадія сьогодні?

Висотні будинки замість затишних санаторіїв. Будівельні майданчики на місці колишніх зелених насаджень. Туристи замість одеситів. Чому один з найпопулярніших районів Одеси може стати непридатним для життя?

Для тих, хто не вдається в подробиці історії, повідомляємо: курортний район дістав свою назву від однойменного гірського регіону Греції. У міфах та легендах Аркадія — місце ідилії, щастя та спокою. Сьогодні ж Аркадія — царство кам’яних та бетонних споруд, котрі приносять щастя хіба що забудовникам. Розберемось в проблемі послідовно.

Де будують? Під удар забудовника потрапила ділянка Аркадії під назвою Гагарінське плато. Плато над Аркадіївською балкою дістало своє ймення від роду князів Гагаріних. Сьогодні це територія, обмежена Французьким бульваром, Генуезькою та Академічною вулицями. Раніше цей район міста славився своїми санаторіями, але багато з них (такі як «Дружба», «Росія», «Красні зорі») уже не функціонують. Вони стали ласою здобиччю для суб’єктів акту куплі-продажу, адже розміщені на вигідній території курортної зони. Зелені насадження на цій земельній ділянці також піддаються знищенню, тому що неодмінно заважають будівництву висоток. Таким чином знищили однойменний парк «Аркадія», таким же чином сучасні спальні двори району залишились без насаджень. Незабаром в Гагарінському плато планують побудувати дві нові висотки, попри скарги та звернення місцевих жителів. Адже разом з висотками, забудовники обіцяли дитячий сад, школу, зелену зону. А вийшло — величезні будівлі, нестача території й паркувальних місць, затори й проблеми пересування.

Хто будує? Більшість будов на території належить компанії KADORR. Навколо будівництва вже неодноразово виникали скандальні ситуації, мітинги й скарги. Компанія ігнорує власні початкові плани, разом з тим порушуючи архітектурно-будівельні норми. Вже неодноразово KADORR заявляв, що певну виділену територію відведе для школи. На тому ж місці з’являється нова висотка. І це вже прецедент. В районі, густо насадженому будинками, у яких від 3500 до 5000 квартир, немає шкіл, дитячих садків, лікарень. Земля на Гагарінському плато, ділянки якої відведені під висотки, належить забудовникам. Дозволу на будівництво нових двох висоток у них поки немає, зате є висновок Державної експертизи. Понад вісімсот квартир розташуються в стінах витіюватих восьмикутних будинків, під’їзд до яких буде вельми ускладненим.

Що далі? Жителям Гагарінського плато знову обіцяють, що разом з новими будинками з’являться школа, садок. З чуток, на соціальні установи виділена половина гектара в районі Аркадії. Але з моменту звернення жителів Аркадії до влади пройшло вже півроку. Городяни, починаючи з серпня, протестують, адже придбавши квартиру з видом на море, люди отримують на додачу той факт, що будинок, в якому знаходяться квартири, зданий в експлуатацію з невідповідністю до житлових норм. Будинки знаходяться надто близько одне до одного, що загрожує пожежною небезпекою. Недостатня кількість паркувальних місць створює критичну ситуацію як на дорогах, так і у дворах. Крім того, через перевантаженість вулиць вранці та в годину-пік людям вигідніше йти до пункту призначення пішки. Останнє теж не завжди можливо, адже тротуари також заставлені припаркованими машинами, а подекуди тротуарних доріжок зовсім немає.
На території Гагарінського плато також не знайшлося місця ні для єдиного медичного закладу, як це було обіцяно раніше. А їх наявність передбачена будівельними нормами й містобудівними умовами.

Район Аркадії обмежений вулицями з малою пропускною здатністю: вузькі, двосмугові, на деяких ділянках дві машини насилу можуть розминутися. Зелені зони тут не в надлишку — адже будинки побудовані на місці знищених насаджень.

Що в підсумку? Аркадія, з забитими пляжами й гучними нічними клубами, стане зоною відпочинку для багатих і апартаментами для приїжджих, адже умов для постійного проживання в Гагарінському плато немає. Незабаром популярність квартир тут, у зв’язку з цим, значно впаде — так само, як і вартість їх оренди не в туристичний сезон. Люди протестують зараз, а будівництво почалось ще у 2007 році. Сьогодні на місці Аркадії панує справжній архітектурний колапс. А KADORR все ще будує. Чому? Адже саме попит народжує пропозицію. 

Циктор Ольга

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.