Субота, 25 Травня, 2024

Естетика забутого: чорноморська «Чайка»

Занедбані місця можуть викликати як напад жалю і розчарування, так і естетичний захват. Одним з таких місць є «Чайка» у місті Чорноморськ: раніше великий оздоровчий центр і нині — недоглянута територія, яка, втім, не забута жителями міста, пише odessa-future.com.ua.

Чим була «Чайка»

Санаторно-оздоровчий комплекс «Чайка» свого часу був популярний не тільки серед чорноморців (на той час ще іллічівців), але й у всій одеської області та навіть за її межами. Колись у стінах його будівель розташовувалися відпочиваючі у скромних, але затишних номерах, в яких обов’язково були обладнані вбиральні кімнати, а також були розміщені особисті холодильники та телевізори. Функціонувала їдальня та працював лікувальний корпус, де можна було розслабитися під час масажу, прийняти оздоровчі циркулярні душі та перлинні ванни, сходити на щадні заняття з фізкультури і, звичайно, в цілому покращити своє здоров’я та попередити подальший розвиток хвороб.

Однак, «Чайка» концентрувалася не лише на питаннях фізичного благополуччя — також на території профілакторію було безліч місць для розваг: кінозал, спортмайданчик, атмосферні альтанки… І, звичайно, головним атракціоном був пляж, від якого профілакторій відділяє лише одна драбина.

Якийсь час профілакторій шукав співпраці з іншими подібними установами, туристичними фірмами та профспілками. Фінансів ставало все менше, так що профілакторій почав пропонувати оренду територій для заходів з великими знижками. Однак, врятувати «Чайку» не вдалося — її територію покинули і відпочиваючі, і працівники. І поки що повернень не планується.

«Чайка» сьогодні

Розбиті вікна, змальовані строкатими і вицвілими графіті стіни будинків, поцятковані тріщинами і зарослі бур’яном доріжки, купи сміття під сітками фундаменту, зламані лави і розібрані часом альтанки — це і багато інших дотиків занепаду стали свого роду атракціоном для жителів і гостей Чорноморська!

У «Чайці» до сих пір багато відвідувачів: можна зустріти групи підлітків, які роблять атмосферні фото, також хазяїв собак, чиї вихованці насолоджуються запустілими просторами профілакторію, простих перехожих, які радіють свіжому повітрю з моря, і місцевих професійних фотографів, які показують красу занедбаності з усіх можливих ракурсів.

Схил біля «Чайки» — це окрема розмова. У теплі пори року його зелені покриви приймають на себе любителів природи, які влаштовують сімейні пікніки і галасливі посиденьки з друзями, шашликом і прохолодними напоями. І, знову ж, до моря від цієї локації йти навіть не кілька хвилин, тому профілакторій та його території до сих пір користуються попитом.

Щоправда, нарівні з усім цим у профілакторію є і проблеми. Звичайно, така масштабна заброшка буде привертати увагу любителів екстриму, і ненадійність старих, занедбаних будівель може зіграти вирішальну роль під час адреналінових вилазок. Все-таки, не можна забувати, що територія давно не облагороджена, і будівлі у ній можуть становити небезпеку для здоров’я та життя.

Крім цього, природно, є проблема сміття. На жаль, після атмосферних посиденьок залишаються купи пластику від безвідповідальних відпочиваючих, а від згаслих багать довго чорніють кола спаленої трави і попелу. Та й пляж страждає в цілому по тій же причині людської байдужості до чистоти природи, але його хоча б систематично прибирають.

Місцями можна відчути сильний сморід: як це буває з багатьма закинутими місцями, деякі засіки їхніх територій стають безкоштовними громадськими туалетами, які ніхто не подумає прибирати.

Так що, нарівні з романтикою занедбаності завжди є і неприємні моменти. Але не можна заперечувати, що чорноморська «Чайка», нехай і занедбана, залишається важливою частиною міста.

Фото: інстаграм-аккаунт @chornomorsk

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.