Середа, 29 Травня, 2024

З життя одеських фасадів

Кінець серпня, спека … Україна готується до святкування 30-річчя незалежності. Разом з усією країною готується одне з найкрасивіших її міст – Одеса. Далі на odessa-future.

Однак, немов якийсь окремий організм, досить сумну зустріч готує святам архітектурний фонд міста: десь ось-ось впадуть балкони, десь провалюється покриття мостових і тротуарів. Шматок вулиці Преображенської перед “Привозом” взагалі в такому стані, начебто там нещодавно завершилися бої.

Компанія “Ренесанс”: відродження чи загибель будинків

А нещодавно, після свіжої реконструкції вулиці Катерининській, у того ринку «Привоз», провалився встановлений на дорозі люк.

Не кращим, виявляється, є стан справ із фасадами будинків. Епіцентром такої фасадної хвороби стала вулиця Садова, а на ній – Головпоштамт. Перші ознаки того, що будинок “хворий”, з’явилися не сьогодні, і не вчора. Одесити забили тривогу, коли в червні поточного року зверху почали падати невеликі шматки штукатурки. Незважаючи на це, ні керівники поштового господарства, ні в мерії не відреагували на тривожний сигнал.

Наступне обвалення не змусило себе чекати. У будівлі, грунтовно відреставрованому в 1961 році, вже обвалився карниза. Справа була, коли місто спало, тому вдалося обійтися без жертв Слава.

Після обвалу, за словами очевидців, вже вдень керівництво поштамту спокійно спостерігала за тим, як зібрані брили фасаду відправлялися в контейнери сміттєзбиральної фірми.

Та ж вулиця Садова. Будинок № 11, побудований за проектом знаменитого архітектора Мінкуса для сімейства повернеться. За іронією долі, деякий час в будинку жив старший механік Одеської телеграфної контори В.Ф.Дідріхсон.

Уже в наші дні без будь-якої іронії на перехожого обрушився фрагмент карниза цього будинку. За словами заступника міського голови Дмитра манірно, постраждалим виявився європейський турист, який, замість огляду принад Одеси, виявився в лікарняній палаті з пошкодженням голови і накладеними швами.

Сумно вражає те, що відповідальність за технічний стан обох будинків по Садовій несе «Ренесанс». У перекладі з французької назва означає відродження. Дивне виходить відродження, скоріше навпаки.

Демонтувати не можна залишити

На жаль, але справи фасадні не закінчуються на пригодах на Садовій. Але наступний фрагмент фасадної історії присвячений вже демонтажу.

Як відомо, в 1965 році Одесі, одному з перших міст на всій території СРСР було присвоєно почесне звання “Місто-герой”. Згідно статусу звання, місту вручили Золоту Зірку Героя і орден Леніна. Згодом муляжі нагород стали прикрашати деякі будівлі городи і стели на в’їзді в місто. Такий стан справ залишалося і на протязі багатьох років незалежної України. Приїжджаючи в місто, його гості ту ж бачили, чим він славен: 73-денний обороною від фашистів, досить швидким відродженням після окупації і війни в цілому. До речі, серед заново зведених об’єктів міської та державної інфраструктури був залізничний вокзал.

Наявність на фасаді вокзалу так званої комуністичної символіки до пори до часу не цікавили тих осіб, основна турбота яких знаходити її по всіх містах і селах і вимагати демонтажу. При цьому вони ніяк не враховують, що на це потрібні спеціальні документи, дозволи, юридична основа, бюджетні кошти, нарешті. Не за свої ж гроші незадоволені символами минулої країни будуть проводити демонтаж. Але вони виконують голосну, на їхню думку, роботу – вишукують і сигналізують про недотримання закону про декомунізацію Проте, тут не розглядається той момент, що будь-які муляжі – це не тільки і не стільки символи минулої епохи, скільки артефакти історичного минулого нашого міста.

Ну, а кажучи про можливий демонтаж архітектурних копій нагород міста, відзначимо, що, крім демонтажу небажаних символів, існують більш нагальні проблеми, пов’язані, зокрема, зі зміцненням фасадів старого фонду, який далекий від ідеального стану напередодні гучних ювілейних свят.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.