Неділя, 26 Травня, 2024

Освідчення в любові Одеському художньому музею: топ причин, за якими його варто любити

Цей музейний заклад Південної Пальміри є по-справжньому старовинним, і його стіни пам’ятають найважливіші і головні події, які відбувалися на території нашого міста. Йому більше ста двадцяти років, пише odessa-future.com.ua. І в нашому сьогоднішньому матеріалі з посиланням на folga.com.ua ми хочемо розповісти вам про те головне і основоположне, яке перетворює цей заклад на молодий і прекрасний, всупереч його солідного віку, і про ті причини, які сприяють розвитку почуття величезної поваги і гордості за те, що в нашому рідному місті є такий скарб.

Причина 1. Історично-архітектурний аспект 

 

Далеко не кожен музейний заклад може похвалитися таким місцем розташування, як це. Адже він розташовується на території і в приміщенні колишнього графського палацу, а в процесі його створення був задіяний талант найіменитіших митців того часу. 

Приміщення Палацу було подаровано рідній Одесі в 1889-тому великим Григорієм Маразлі – відомим меценатом і міським головою, який пробув на цій посаді сімнадцятирічний термін! 

Після того, як з цього моменту пройшло десятиліття, Одеським товариством з образотворчих мистецтв і Товариством, яке організували південноруські художники було розпочато організацію в цьому приміщенні музейного закладу, як і заповідав сам шановний дарувальник. 

За період минулого сторіччя, на долю Одеського художнього музею випало багато.Його колекцію ділила і перетасовувала радянська влада, співробітників репресували, в період румунської окупації і мінування також було дуже важко, але на сьогоднішній день він живе і продовжує займатися виконанням своєї початкової функції – збереження і розвитку мистецтва. 

Причина 2. Наявність грота 

У дев’ятнадцятому столітті будівництво штучних печер – гротів – користувалося величезною популярністю. Цю моду ввели і заснували італійці, яка швидко розійшлася по всьому європейському континенту. 

Степовий одеський клімат іх наділяв додатковою функцією – прихистку від спеки і пиловоі бурі, які в літній період були частим явищем. 

Зведення такого грота сталося і під зазначеною спорудою. На сьогоднішній день він є єдиним зі збережених і доступних до відвідування в нашому місті, адже інші давно засипали. 

До гроту в художньому музейному закладі приходять, а іноді він застосовується досить нестандартно. Наприклад, там проводять скульптурні виставки, або там проходить організація чарівного підземелля для маленьких одеситів. 

Причина 3. Експозиції сучасних вітчизняних живописців 

 

Музейні заклади часто викликають асоціації з явищем мистецтва позаминулого століття – прекрасним, але таким віддаленим від сучасного і іноді таким, який навіває тугу. 

Однак це не про зазначений музей. За останній час тут проводилися дуже сміливі, виходячи з музейних марок, проекти, які організовували сучасні вітчизняні живописці, – від арт-інтервенції, яку проводили графітчики до стріт-райтера. 

Причина 4.Проведення культурних заходів і освітніх програм 

На твори мистецтва не достатньо просто дивитися, їх потрібно обговорювати. Кожну велику експозицію в цьому музейному закладі супроводжують лекції, де є можливість збільшити свої знання про те, які автори представлені і які напрямки. 

Часто такі заходи проводяться особисто керівником закладу, живописцем Олександром Ройтбурдом, який брав участь у формуванні одеського арт-простору вісімдесятих-дев’яностих і був його безпосередньою частиною. 

Музейний заклад часто відвідується іногородніми і іноземними лекторами. Наприклад, нью-йоркський автор Генрі ділився тут свої досвідом з перетворення публічних місць, а відвідування його лекції було абсолютно безкоштовним. 

Також в приміщенні музею мало місце проходження й інших заходів у вигляді літніх кінопоказів документальних кінокартин, які присвячувалися знаменитим живописцями ; благодійних ярмарків, концертів та вечірок. Звичайно, все це проводилося з урахуванням дотримання безпечних заходів по відношенню до експонатів. 

Причина 5. Наявність креативного підходу екскурсій 

 

Слово “екскурсії” часто викликають в голові спогади шкільних років, які асоціюються з чимось західним і нудним, але це знову-таки не про наш заклад. 

Співробітниками були розроблені варіанти авторських екскурсійних заходів, такі як проведення ознайомчої екскурсії. Також до процесу залучаються відомі одеські інтелектуали, серед яких і Борис Бурда. 

Звичайно, має місце і такий вид дозвілля, як індивідуальна екскурсія, яка представляє собою візит групи до десяти осіб, яким екскурсовод подарує всю своє увагу. В ході раптово виниклих карантинних заходів, співробітники музею вирішили освоїти формат онлайн-екскурсії і на даний момент він також успішно працює. Особливо, коли планується якийсь масштабний захід, а музейне приміщення не зможе вмістити величезну кількість відвідувачів. 

Причина 6. Наявність свіжої експозиції 

Колекція музейного закладу налічує більше, ніж десять тисяч творів, з числа яких приблизно вісімсот складають постійну експозицію. Тут можна побачити полотна і живописців на будь-який манер, – класичні Айвазовський з Васнєцовим, одеські нонконформісти і наші сучасники. Але головне не що демонструвати, а ще й яким чином. 

Музейна експозиція була збудована в 1960-тих, і з того часу половину століття її практично не міняли, лише на другому поверсі з’являлися полотна більш пізніх часів. За останні кілька років музейні куратори весь час працюють над оновленням експозиції. Ними підняті маловідомі, але не менш цікаві полотна з фонду, змінені місця розташування полотен, щоб досягти вибудовування нових контекстів. 

Причина 7. Сувенірний аспект 

На сьогоднішній день вже нікого не здивувати сувенірами вітчизняних музеїв у вигляді листівок, магнітиків та інших дрібниць, яку можна придбати разом з квитками.

Однак в нашому музеї ця частина відрізняється особливим креативом у вигляді футболок, де написано, що не варто злити Маразлі, сумок-шопперів із зображеннями живописців. 

Окремої уваги заслуговує колекція, яку склали футболки, які пропагують не підтримувати гендерні упередження і не вішати ярликів. 

Вона була розроблена в минулому році, з підтримкою фонду Пінчука і платформи вітчизняних брендів. Розробники вирішили спробувати використання яскравих жіночих образів з полотен і доповнити їх гучними написами. 

Вік і історія нашого улюбленого Художнього прекрасні. Результати його діяльності доводять, що це місце заслуговує на повагу, любов і гордість. Воно є одним з головних надбань і скарбів нашого міста. 

Від щирого серця бажаємо цьому закладу процвітання, цікавих проектів і вдячних відвідувачів. 

Фото: Івана Страхова, Олега Сінькова, Арлена Білозеров, Адольфа Горенштейна, музейного архіву

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.