Середа, 29 Травня, 2024

Найкрасивіші храми Одеси

Одеса-багатокультурне і багатонаціональне місто.  Вона гостинно приймає у себе представників всіх віросповідань, поглядів і конфесій, пише “odessa-future.com.ua“.

На вулицях міста прекрасно “уживаються” і поєднуються православні, мусульманські та єврейські святині.

У нашому сьогоднішньому матеріалі ми хотіли б розповісти вам про найкрасивіших святих місцях нашого міста і провести по них для вас віртуальну екскурсію.

Храм Володимирської ікони Божої Матері

Одеський Храм Володимирської ікони Божої Матері знаходиться на селищі Котовського.  Цей храм відноситься до одиним з найновіших святинь в Одесі.  Він був побудований в 1996-тому році.  Настоятелем храму є протоієрей Микола Михайлович Погорілівський.  Площа храму становить 300 квадратних метрів, висота дзвіниці – 27 метрів, а висота куполу- 21 метр.  Проект храму був створений М. М. Гуселетовим.  На території храму працює недільна школа та бібліотека православної літератури.  Головною святинею храму є ікона Блаженної Матрони.

Спасо-Преображенський Кафедральний Собор

Спасо-Преображенський Кафедральний Собор по праву вважається одним з найкрасивіших і старовинних храмів Одеси.

У 1794-тому році відбулося урочисте освячення Одеси, а вже в 1795-тому році на Соборній площі заклали перший камінь майбутнього храму.

Проектом собору займалися: інженер Вонрезант, архітектор Д. Фраполли і архітектор Д Гейденрейх.

Церкву будували за власний кошт поміщиків. У 1808-мому році храм був освячений.

Але в 1936-тому році собор був практичні повністю зруйнований через вибух.

Одесити не могли змиритися зі знищенням улюбленої і шановної святині, тому з часом були розпочаті роботи по відновленню собору.

Так, храм знову відкрив свої двері в 2001-ому році.  А 21 липня 2010-того року собор відвідав Патріарх Московський і всієї Русі Кирило.  Головними святинями храму є мощі Святителя Інокентія, мідний хрест, зроблений з монет, які залишали російські солдати, йдучи на Кримську війну в 1854-тому році, список чудотворної ікони Іверської Богоматері, список чудотворної ікони Касперівської Божої матері.

Настоятелем храму є Митрополит Агафангел.

Римо-Католицький Кафедральний Собор Успіння Пресвятої Богородиці

Римо-Католицький Кафедральний Собор Успіння Пресвятої Богородиці є одним з найстаріших соборів в Одесі і визнаний пам’ятником архітектури.  Храм будували за проектом архітектора Франческо Моранді в 1847-1853 роках в стилі неоготики і неоромантики.  Всередині приміщення оздоблені білим мармуром.  Костел був побудований за наказом Рішельє, який був католиком.  На території храму був похований Ланжерон і священики.

У 1935-тому році храм був закритий.

Навіть Велика Вітчизняна Війна не стала перешкодою для проведення літургій і в період німецької окупації Собор проводив богослужіння.  Після Війни храм був перебудований у спортивний зал.  В роки незалежної України почався процес відновлення і реставрації храму.  У 2002-ому році храм отримав статус кафедрального собору.  Настоятелем храму є батько Юзеф Павлюк.  У храмі знаходяться такі святині і реліквії, як: картини Хресного Ходу, мармурова хрестильниця IX століття, ікона Божої Матері, написана в XVII столітті.

Арабський культурний центр

Арабський культурний центр є оригінальним представником сучасної архітектури Одеси, який з часом цілком може стати пам’ятником архітектури.  Це одне з найкрасивіших одеських будинків.  Будівля була побудована в 2001-ому році в мавританському стилі.  При вході в зал молитви чоловіки і жінки повинні надіти довгі халати з капюшонами і зняти взуття.  Підлоги в Арабському культурному центрі застелений килимом, а стелю прикрашає кришталева люстра.  В Арабському культурному центрі діє школа арабської мови і бібліотека.  Також в Арабському культурному центрі проводяться екскурсії.

Вірменська церква

Перша вірменська церква в Одесі була побудована в 1840-му році на перетині Базарній та Катерининської вулиць.  Але будівля була зруйнована.  Храм заново відкрили в 1995-тому році, і він отримав ім’я Святого Григорія Просвітителя.  Будівля собору прямокутної форми з червоної цегли з двома куполами.  На подвір’ї церкви знаходяться дві, виготовлених з туфу кам’яні стели-хачкари.

Успенський собор

Успенський собор є одним з найкрасивіших і великих в Одесі.  Будівля була побудована в 1869-тому році за проектом архітектора Л. Ц. Оттона на кошти купців Якова та Миколи Черепеннікових.  Собор був освячений архієпископом Херсонським і Одеським Димитрієм.  У нижньому храмі був похований архієпископ Никон.  Висота храму з дзвіницею становить 56 метрів.  У храмі може поміститися 5000 осіб.

З кінця 1940-х років Успенський собор був кафедральним храмом Одеської єпархії.  З 2009-того року будівля була передана Одеській єпархії Української Православної Церкви.  Головні святині храму – чудотворна Касперівська ікона Божої Матері 19-того століття і мощі праведного протоієрея Іони Отаманського.

Настоятелем храму є протоієрей Іоанн Желіховський

Одеська Кірха (Німецька Євангелічно-Лютеранська Церква)

Ще одним архітектурним шедевром Одеси є Лютеранський кафедральний собор святого Павла (або Кірха).

У соборі розміщується кафедра Єпископа всієї Церкви України.  Спочатку храм був побудований в класичному стилі, а після реконструкції придбав елементи готичного і романського стилю.  У 1976-тому році під час пожежі будівля собору сильно постраждало.  У 2005-тому році за рахунок німців Лютеранська церква була відновлена.  Сьогодні, крім богослужінь, тут проводяться органні концерти, сучасні концерти відомих виконавців.  Сюди, в свій час, приїжджала виступати група Fleur.  Настоятель храму – єпископ Сергі Макешевскі.

Свято-Іллінський монастир

Свято-Іллінський монастрирь був заснований ще в 1884-тому році як подвір’я російського афонського Іллінського скиту.  Тут надавали допомогу прочанам, які приїжджали з усіх куточків Російської імперії.  У 1896-тому році був побудований трьохпрестольний пятиглавий храм.  У тому ж році був освячений головний престол.

У храмі перебували такі святині, як: ліва стопа Андрія Первозванного, чудотворна ікона Божої Матері, хрестоподібна частина древа Животворящого Хреста Господнього.

На даний момент всі вони перенесені до Свято-Успенський чоловічий монастир.

У 1995-тому році Іллінський прихід був перетворений в монастир.  При монастирі з 1997-ого року працює Одеське єпархіальне управління.

Сьогодні на території Свято-Іллінського монастиря знаходяться такі святині: Свята Плащаниця, мощі Гавриїла Афонського, ікона Божої Матері.

Настоятелем храму є преосвященніший Віктор.

Свято-Пантелеймонівський чоловічий монастир

Свято-Пантелеймонівський чоловічий монастир був побудований в 1995-тому році.  Храм звели з каменів, привезених зі Святої Гори.  Це один з найбільш “молодих” монастирів Одеси.  Він знаходиться в центрі Одеси, поруч із Залізничним вокзалом.  Фасад храму прикрашений мозаїкою, всередині храму знаходяться красиві кіоти та іконостаси.  При монастирі працює готель для паломників.  Настоятель храму – Аркадій Овідіопольсікій, вікарій Одеської єпархії.

Свято-Олексіївський храм

Свято-Олексіївський храм був побудований в 1888-ому році за проектом архітектора А. Тодорова в класичному стилі.  У 1936-ому році храм був підірваний.  У 2001-ому році був закладений великий новий храм, а в 2013-тому році його освятили.  Храм вражає своїм внутрішнім оздобленням.  Ікони, іконостас написані в старо-візантійському художньому стилі.  Настоятель храму – протоієрей Павло Петрович Полещук.

Свято-Успенський чоловічий монастир

Офіційне відкриття Свято-Успенського монастиря відбулося в 1824-тому році.  Храм, на той момент, був виконаний з дерева.  Пізніше з’явився собор Успіння Божої Матері з каменю, а також інші будівлі для проживання ченців, дзвіниці і приміщення для адміністративних і господарських потреб.

У 1920-х роках всі багатства монастиря були націоналізовані і передані в руки влади.  А через дванадцять років була вщент знищена і сама святиня.

Храм був відновлений під час німецької окупації регіону в 1942-ому році.  Тоді ж при ньому була побудована патріарша резиденція, а також семінарія, де почали готувати майбутніх священиків.

Ікони та мощі, які зберігаються в стінах монастиря зробили його важливим місцем паломництва віруючих з усього православного світу.  Влітку, коли в місті буває багато туристів, тут проводять спеціальні служби.  В інший час в неділю і свята вони проводяться три рази на день (о шостій ранку, о дев’ятій ранку і о четвертій годині дня).

Основними святинями Свято-Успенського чоловічого монастиря є: фрагмент древа Чесного і Животворящого Хреста Господнього;  ікона “Годувальниця”, яка відноситься до XVII століття;  ікона “Явище Божої Матері преподобного Сергія Радонезького”.

Важливо відзначити, що в стінах Свято-Успенського монастиря зберігається величезна

колекція всілякого антикваріату, який має величезну духовну історичну цінність, яка не може бути переоцінена.  Всі предмети антикваріату, які можна побачити в комплексі монастиря, були знайдені завдяки великим трудам українських і зарубіжних археологів.

На вході в монастир відвідувачів зустрічає 53-метрова дзвіниця дзвіниці, яка присвячена князям-старотерпцам Борису і Глібу.  За результатами громадських опитувань, вона є однією з головних визначних пам’яток Одеси.  На дзвіниці розташовується 15 дзвонів.  Вага найбільшого досягає п’яти тонн.  Його привезли сюди з Донецька.  Для зручності дзвонарів була створена спеціальна конструкція з важелями, педалями і клавішами.

Наймолодший собор комплексу ікони Божої Матері “Живоносне джерело” будували в період з 1998-мого по 2010-тий рік.  При створенні його проекту були враховані всі традиції місцевої архітектури XVI століття, щоб нова споруда не вибивалася на тлі більш старих.

Крім перерахованих святинь, на території монастиря знаходиться церква Успіння Пресвятої Богородиці, яка з’явилася тут через десять років після появи самого монастиря.  Вона одна з небагатьох уціліла в роки більшовицького правління.  Ще одне збережена будівля – храм святого Миколи Чудотворця.  Його побудували пізніше, ніж церква Успіння, а в кінці 80-х років XX століття доповнили його дзвіницею і ще одним куполом.

Семінарія при Свято-Успенському монастирі є найстарішою в південній частині України.  Для її потреб побудовано ще один храм – Андрія Первозванного.  У ньому зберігається частина цінних артефактів, знайдених при розкопках.

У південній частині монастиря знаходиться цвинтар, на якому поховані місцеві священнослужителі, а також одеські архієреї.  Зокрема, тут знаходиться могила святого ієромонаха Володимира.

Всі перераховані вище храми є далеко не всіма святими місцями нашого міста.  В Одесі є ще багато церков, соборів, мечетей і синагог, входячи в які відразу відчувається благодать, спокій і умиротворення.  І які зберігають в собі унікальні ікони, мощі і святині різних століть.  Вони “бачили” найцікавіші, і часом, жорстокі події історії не тільки нашого міста, а й світового масштабу.  Адже багато які з них були привезені до Одеси з інших країн і міст.  І від цього їх потужність і велич тільки посилюється, вони не втомлюються слухати прохання і молитви одеситів і гостей міста, а енергетика, яка надходить від них допомагає і зцілює мільйони людей, які не перестають здійснювати паломництва в знамениті одеські святині, а також просто приходити сюди  в звичайні і святкові дні.

Напевно секрет нашого міста, в тому числі, полягає в наявності такої великої кількості святинь, які протягом всієї історії Одеси, невпинно захищали і продовжують захищати наше місто, який не даремно називають “посмішкою Бога”.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.