Середа, 29 Травня, 2024

Історія одного пам’ятного напису, або Анрі Барбюс в Одесі

“Часопису “Шквал”, його редакції, його читачам, з найкращими братерськими та дружніми побажаннями. Анрі Барбюс”. Далі на odessa-future.

Це вітання з’явилося на обкладинці журналу на початку 1929 року. А редактори додали зображення французького письменника-гуманіста, котрий читає черговий номер видання, своїм коментарем:

“Знаменитий революційний письменник Анрі Барбюсс (орфографія видання “Шквал” – авт.) відвідав Одесу”.

Хто такий Анрі Барбюс

Насамперед, цей письменник відомий тим, що дуже достовірно описав жахи Першої світової війни. Інакше і бути не могло, адже його роман “Вогонь” відбиває те, що Барбюс пережив особисто.

У 1914 р. сорокаоднолітній письменник, нехтуючи проблемами з легкими та своїми пацифістськими поглядами, які проповідував до всесвітнього воєнного конфлікту, пішов добровольцем у піхоту. У грудні 1914 року він добився зарахування до Діючої армії Франції.

Часто хворіючи, він щоразу повертався на фронт. 8 червня 1915 року він був нагороджений Військовим хрестом – нагородою, якою відзначали найкращих учасників війни 1914-1918 рр. До речі, двома такими хрестами за участь у двох світових війнах був нагороджений одесит, Маршал Родіон Малиновський.

Роман Барбюса викликав протест буржуазної громадськості і, навпаки, отримав позитивну оцінку критиків та преси. Його перша поява світ пройшла у вигляді серії оповідань у щоденній газеті “L’Œuvre”. У 1916 році його твір був удостоєний Гонкурівської премії – найвищої літературної нагороди Франції. У листопаді 1917 Барбюс став співзасновником Республіканської асоціації ветеранів, на чолі якої став сам.

В Одеській піхотній школі

У 1929 році, після відпочинку на Кавказі, письменник-воїн приїхав до Одеси, щоб познайомитися з містом та його бойовими традиціями. Оселився письменник у найпрестижнішому на той час готелі “Бристоль”. Новина про те, що французький письменник приїде до нашого міста, швидко рознеслася за редакціями його газет та журналів.

“Червоний степ”, “Известия”, інші газети опублікували замітки, повідомлення, фотографії про перебування письменника в нашому місті.

Графік відвідування письменником Одеси був дуже щільним. Йому хотілося всюди встигнути, з багатьма поспілкуватися. Подібне бажання мали численні одесити: курсанти піхотного училища, робітники заводів, моряки. Велику допомогу у цій справі надала Аннет Відаль, журналістка, секретар та перекладачка письменника.

Одним із закладів, який відвідав у 1929-тому письменник, була Одеська піхотна школа. З урахуванням режиму таємності сторонніх рідко пускають на об’єкти, що належать до системи оборони та безпеки. Анрі Барбюса пустили. Він був відомим письменником, який відстоював інтереси простих людей, який мав надійну характеристику і, головне, був прихильником миру. 

Анрі Барбюс ознайомився із роботою військового навчального закладу. Йому розповіли про те, як готують майбутніх захисників Батьківщини. Наприкінці візиту французький письменник виступив перед курсантами, викладацьким складом та керівництвом училища. Його промова дуже сподобалася слухачам. Після виступу перед курсантами Одеської піхотної школи захоплені слухачі віднесли Барбюса на руках до автомобілю.

На карті Одеси немає жодних покажчиків того, що дев’яносто років тому тут на короткий час зупинявся знаменитий письменник. Навпаки, його ім’я згадують екскурсоводи, які показують вулицю Пушкінську з її відомим готелем.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.