Четвер, 30 Травня, 2024

Історія бессарабського села Суворове

В Україні є 4 села Суворове та 3 Суворівки. Є такий населений пункт на Одещині. Розкинувся на східному березі озера Катлабух. Спочатку це було невелике село під назвою Шикирли-Китай. Більше на odessa-future.com.ua.

До чого тут цукор?

За твердженнями істориків, селище міського типу було засноване в 1815 переселенцями з Болгарії там, де колись була стоянка татарських кочівників Шикирли-Китай. Ця назва означає “цукровий берег”. Хоча, звичайно, ніякої речовини, що містить глюкозу, там немає. Просто кристали цукру нагадують відкладення сірчанокислої солі кальцію, або сірчано-вапняної солі, яка вдосталь зустрічається в тих краях.

Селище, пов’язане з іменами двох великих людей

Появі цього населеного пункту передувало підписання у травні 1812 Бухарестського мирного договору між двома імперіями: Російської та Османської.

Тут трохи відійдемо убік і проведемо одну історичну паралель, пов’язану з двома відомими персонажами, які шанують на Одещині.

Персонаж перший: генералісимус О.В. Суворов, під командуванням якого було взято Ізмаїл, що започаткувало наступним завоюванням Росії північ від Чорного моря. Сьогодні на згадку про одного з видатних полководців всіх часів у селищі є пам’ятник, який у 2015 році було відреставровано.

Персонаж другий: граф О. де Ланжерон – учасник взяття Ізмаїла та державний діяч, який підписав згаданий Бухарестський світ від імені Росії. Так, воістину, в історії випадковості трапляються рідко.

Відповідно до договору, підписаного в Бухаресті, Росія отримала у свою юрисдикцію понад сорока п’яти тисяч кв. кілометрів території, значно відсунувши на захід свої межі. Крім того, підданими імперії стали близько 500 тисяч жителів. На новій території 1815 року виникло село, яким ми говоримо.

На самому початку свого існування це село входило до складу Ізмаїльського повіту, а населяли його переважно болгари.

У селі Шикирли у 1901 році при кам’яній церкві була відкрита церковнопарафіяльна школа, в якій працювали 4 вчителі: священник Василь Агура, завідувач училища Василь Порумвеско, вчитель Панас Мажаро та Михайло Іродіонов. У школі виховувалося 143 хлопчики та троє дівчаток. Зміст школи обходилося 2590 рублів, у тому числі державна скарбниця фінансувала 280 рублів. Інша сума надходила із земських та громадських фондів.

Мовою навчання була болгарська. У 1901 р. поруч із церквою з’явилася споруда, призначена саме під школу, де викладали історію, географію, арифметику, граматику, Закон Божий, церковний спів, гімнастику.

Адміністративно-політичний “мігрант”

Протягом наступних 120 наступних років село Шикирли-Китай (Суворове) часто змінювало свою державну приналежність. Воно було кілька разів румунським, з 1878 по 1918 роки – у складі Російської імперії та, небагато, Радянської Росії. 1918 року його знову забрала до себе Румунія. Після Другої світової війни село увійшло до складу СРСР, змінивши назву на Суворове. До 1959 року село було навіть центром однойменного адміністративного району. І, як один із підсумків розпаду СРСР, Суворове залишилося на території Одеської області вже у складі незалежної України, хоча назва збереглася.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.