Субота, 25 Травня, 2024

Ясенове: від стоянки козаків до розвиненого села

Є в Одеській області один адміністративно-територіальний феномен – село Ясенове, розділене на дві частини річкою Кодима. Фактично існують два села – Ясенове Перше і Ясенове Друге, пише odessa-future.com.ua.

Як не парадоксально, але першим за часом на карті нашого регіону з’явилося Ясенове-II.

Витоки села Ясенове

Згідно з переказами, “друге” село було засноване в 1761 році як зимівник запорізьких козаків, а після наполеонівських воєн в тому краю поселилися ветерани імператорської армії та інваліди Вітчизняної війни.

На початку 20-го століття в селі мешкало 3800 жителів, там був єврейський молитовний будинок, земська школа, школа-граматика, аптека. В ті часи село представляло свого роду торговий центр, в якому двічі-тричі на місяць проходили базари.

Сьогоднішній день села на річці Кодима

Сьогоднішнє Ясенове Друге це також розвинений центр культури і освіти. У селі є загальноосвітня школа I-II ступенів, сільська бібліотека, народний краєзнавчий музей. Є там ветеринарна лікарня, відділення зв’язку, телефонна станція і навіть аптека. Тут працює лікарня на 50 ліжок з поліклінікою – хороший показник для невеликого населеного пункту.

Окремо хочеться зупинитися на місцевій визначній пам’ятці – Свято-Покровської церкві. Архітектурний ансамбль храму виконано у візантійських традиціях XI-XII століть, періоду, коли Київська Русь тільки ставала на шлях християнства. Хрестово-купольний храм виконаний таким чином, що його внутрішня частина освітлена природним світлом, що потрапляє через вікна в барабані. Храм вінчають бані: золота баня – символ небесної слави; малі бані блакитного кольору, прикрашені зірками – символ посвяти Богородиці.

У 2013 році храм відкрив свої ворота віруючим після ремонту. В церемонії освячення відреставрованої церкви, що відбулался тоді, взяв участь архієпископ Балтський та Ананьївський Алексій. Владика відслужив першу Божественну літургію на знову освяченому престолі.

В адміністративному плані Ясенове Друге утворює загальний сільрада з Ясенове Другим, до якого прокладено міст через річку Кодима.

Ясенове-фестивальне

Ясенове Перше цілком можна назвати фестивальним селом. Його жителі вміють відпочивати і залучати до культурного відпочинку інших. У селі стало традицією проведення Медового фестивалю для всього району. Свято меду служить хорошим приводом людям зустрінеться, обговорити питання збору меду. Організатори фестивалю не забувають і етнічний компонент, який полягає в параді костюмів, катанні на конях, дегустації козацьких і чумацьких страв.

А який фестиваль обходиться без концертної програми і майстер-класів. Це знають в с. Ясенове, яке організовує концерти солістів і музичних колективів, майстер-класи із виготовлення натуральних воскових свічок і медової пахлави. Свої вироби показують майстри народно-прикладного мистецтва.

А ввечері відбувається апофеоз свята – пісні і танці, що завершуються опівночі.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.