Четвер, 30 Травня, 2024

Вулиця Дідріхсона, 9: адреса благополучної Одеси

В наші дні вулиця Інститутська – єдиний куточок Одеси з такою щільністю вищих навчальних закладів. На одному кварталі вчаться майбутні моряки, будівельники, архітектори, інженери морського флоту. Але особливою прикрасою вулиці, як і всієї старої Одеси, є її будинку, що зберігають історію про їх творців і жителів, пише odessa-future.com.ua.

Будинок, де жив великий винахідник

Одним із будинків-зберігачів старовини є гарне спорудження під номером “9”, побудоване, як випливає з Наказу Міністерства культури і туризму України від 15 вересня 2010 року, приблизно в 1880-х роках. Будинок часто міняв власників, серед яких можна виділити Миколу Івановича Амбелікопуло, греческоподанного, який займався екіпажною справою, тобто продажем і ремонтом карет. Спершу майстерні грека працювали на Княжій, 15 (ріг Ольгіївської), пізніше він перевів їх у будинок на вулиці Інститутській. З тих пір тут жителі стали бачити вивіску «Склад екіпажів при фабриці» (під фабрикою малися на увазі, швидше за все, екіпажні майстерні).

Приблизно в 1902-1903 роках в цьому будинку проживав О.І. Бернардацці, за проєктом якого будинок було зведено.

В цьому ж будинку довгий час жив Василь Федорович Дідріхсон, винахідник першої застосованої на практиці електричної лампи розжарювання. У нашому місті вчений прожив понад 50 років, в будинку № 9 – тридцять з них, про що сьогодні говорить охоронна табличка на будівлі.

Після смерті В.Ф. Дідріхсона вулиця Інститутська стала носити його ім’я.

У будинку в різний час проживали різні заклади, а саме зернова контрольна станція, що стала пізніше Науково-дослідної контрольно-зернової станцією. У 1920-х роках було управління уповноваженого Народного комісаріату землеробства в Одеській області.

Єдині рятівники будинку – його мешканці

Як і багато будинків в історичній частині міста, будинок на вулиці Дідріхсона, 9 став потребувати ремонту. Сторічному “старцю” вирішили прийти на допомогу самі мешканці. Два роки тому загальні збори співвласників ОСББ прийняли постанову про ремонт арочної частини будинку.

«Якщо сподіватися тільки на допомогу міста, то можна її не дочекатися. Ми шукаємо різні шляхи для вирішення завдань. Це наш перший досить складний проєкт, який дав багато досвіду », – пишуть у соціальних мережах одесити.

За рахунок внесків на утримання багатоквартирного будинку ОСББ замовило і оплатило розробку науково-проектної документації. Мешканці отримали погодження і тепер йде пошук підрядника і фахівця з технагляду.

Мешканці будинку планують провести протиаварійні та ремонтні роботи першої арки, відремонтувати покрівлю, димоходи, вентиляційні канали, парапети.

У планах – відновлення сходів другого виходу з парадного флігеля.

За підрахунками жителів, кошторисна вартість робіт по ремонту арки становитиме 412 тисяч гривень, з яких вже зібрано вже 200 тисяч гривень.

Мешканці будинку по вулиці Дідріхсона, 9 почали добру справу, подають приклад небайдужості в питаннях збереження вигляду рідного міста. Але, з іншого боку, ми стикаємося знову з невірою людей в те, що місто цінує його керівництво.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.