Субота, 20 Квітня, 2024

Стефан Джевецький та підводні човни

Неодноразово можна зустріти одеситів (що вже казати про багатьох туристів), які не розуміють, кому поставлений «такий дивний пам’ятник» біля входу в парк Перемоги з боку проспекту Шевченка. Схоже, навіть мер Геннадій Труханов не цілком розібрався, коли три роки тому пропонував перенести пам’ятник Джевецькому на 411-ю батарею. Хоча монумент з’явився ось уже 17 років тому і пояснювальний напис на ньому ясно розкриває, кому він присвячений. Далі на odessa-future.

Насамперед човни

Стефан Карлович Джевецький увійшов в історію Одеси та світу як видатний вчений, інженер-винахідник. Винайшов він багато і в самих різних сферах життя. Чим він тільки не займався! Але головною його темою стали підводні човни. Пам’ятаєте підводний «Наутілус» у відомому романі Жюля Верна? А міну від капітана Немо, яка підриває піратський корабель? В Одесі отаким жюльверном-практиком став Джевецький.

Народився Стефан в середині 19 ст. в селі на нинішній території Вінницької області. Виходець із дворянської сім’ї польського походження. Брав участь у війні між Російською імперією і Османською в 1877–1878 рр., був матросом Чорноморського флоту, отримав Георгіївський хрест за хоробрість. Після демобілізації жив в Одесі і спорудив в 1878 р. на одеському заводі підводний човен-велосипед. Він був призначений для однієї людини, яка за допомогою педалей змушувала його функціонувати.

Можливість установки мін під ворожі кораблі з допомогою невидимих засобів пересування була одним з військових трендів того часу. Подивитися чудо техніки в Одесу спеціально приїжджав віце-адмірал Н. Аркас, який керував тоді Чорноморським флотом. Під час випробувань Стефан прикріпив міну до баржі і підірвав судно. Цей винахід став однією з перших конструкцій субмарин в Російській імперії, та й взагалі у світовій історії. Хоча про військові підводні човни говорив ще Леонардо да Вінчі, але потім ліквідував проектування, остерігаючись наслідків їх використання.

Нові моделі

Через рік Джевецьким була побудована ще одна модель підводного човна, але вже в Санкт-Петербурзі. Вона була розрахована на чотирьох чоловік і мала два гребні гвинта. Уряд замовив зробити 50 таких підводних човнів для морської оборони.

Через шість років Стефан створив нову субмарину з електродвигуном, який працював від акумулятора. Пізніше отримав нагороду на паризькому конкурсі за проектування (разом з А. Криловим) підводного дванадцятимістного човна з паровими двигунами. На початку 20 ст. з’явився човен з бензиновим двигуном.

Не тільки підводні човни

Займався Джевецький далеко не тільки підводними човнами і зброєю для них. Але і лічильником для візників, курсографом кораблів, пропелерами, конструюванням літаків, кінетичною теорією газів і багатьом іншим.

Тішить, що в Одесі про легендарного вченого пам’ятають. І в 2004 р. в період проведення Міжнародного конгресу підводників навіть заслужено встановили йому пам’ятник. Часто монумент розглядається і як пам’ятник морякам-підводникам.

А чому не всі його «впізнають»? Можливо, трохи бентежить оригінальність авторської думки (скульптор А. Копьєв, архітектор В. Мироненко). Невипадково «в народі» цю композицію жартівливо називають «мужиком, якого з’їла риба».

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.