Середа, 29 Травня, 2024

Про потворні одеські архітектурні “шедеври”

Процес будівництва в нашому місті, на жаль, останнім часом, здається, спрямований не на те, щоб його вдосконалити, а цілеспрямовано знищити. Далі на odessa-future.com.ua

Гігантські висотки Аркадії і Французького бульвару вже все сказали самі за себе. 

Тому в нашому матеріалі, з посиланням на lotsia, ми розповімо про малі архітектурні “шедеври” Одеси. 

Ця добірка шести, як в Одесі кажуть “перлів”, викликає, здебільшого смуток і сором, ніж захоплення, яким до цих пір відрізняються роботи архітекторів дев’ятнадцятого-двадцятого століть . 

 

 “Шедевр” номер 1 

Дивовижний проект, який знаходиться на вулиці Мечникова. 

Спочатку виникає враження, що ідея тих, хто створював цей архітектурний “шедевр” полягала в створенні чогось грибоподібного, і в них було бажання урізноманітнити бездушне сучасне місто чимось живим і природним. 

Однак потім стає зрозуміло, що натхнення у них викликав Мел Брукс і кінострічка про “Космічні яйця”. 

Так що результат вийшов незвичайним і впізнаваним. 

 “Шедевр “номер 2 

Він є елегантним вирішенням питання про те, як збільшити площу на другому поверсі. 

Важливим аспектом є те, що пішоходам не потрібно ходити під якимось величезним бетонним шматком, який нависає над головами, – їм пропонується альтернатива у вигляді приємноі траси, а сірий паралелепіпед захистить від пекучого сонця і побалує тінню. 

Адже в сучасній урбаністики комфорт пішохода – понад усе. 

Такими темпами і до третього поверху недовго залишилося, який також збільшить площу. Адже схема вже перевірена.

Напевно, буде щось на зразок будинку-телескопа, ще однієї точки тяжіння для тих, хто любить одеську містобудівну школу. 

 “Шедевр” номер 3 

У ньому поєднується архітектурний смак з міським почуттям. 

Потрібно звернути увагу на те, як даху-веранді вдалося , завдяки своєму пастельному блідому теракоту чудово вписатися в загальну колірну гамму навколишніх об’єктів, – стіни з брудно-рожевими відтінками і димохідної труби з червоної цегли. Все це доповнює салон краси, а точніше його черепиця і її агресивний оранж. Просто ідеальне поєднання. 

Головне, що там нічого не змінювали. Потрібно тільки додати кавовий столик на терасі. І тоді тут цілком міг би жити Карлсон. 

 “Шедевр” номер 4 

Ця споруда на Княжеській є ще одним прикладом, як площу збільшити не вдалося, зате пішоходи турботою забезпечені. Адже вона виражається стильним і функціональним навісом-терасою. Цією яскравою відмінною рисою скоро буде виділятися одеська урбаністика. 

 “Шедевр” номер 5 

Цьому проекту можна дати назву “Скромної новобудови”. Дивіться, з якою сором’язливістю він визирає з-за напіврозваленого немолодого фонду. 

Не забувайте оцінювати деталі у вигляді витончених форм, пропорцій, які відрізняються правильністю і красою, яскравого сірого кольору, який чудово доповнює небесна блакить і зелень негустих дерев. 

Ось начебто шикарне споруда … Але що ж так мало поверхів ?! Це не по-нашому! Треба брати приклад з сучасних одеських висоток. Там верхні поверхи можуть іноді Маяк підміняти, подаючи орієнтир кораблям.

До речі, на фотографіях цього об’єкта можна побачити наочне “пророцтво” архітектурного майбутнього Одеси – руйнування старого фонду і піднесення над напівруїнами архітектурного “шедевра”. 

 “Шедевр” номер 6 

Цей “перл” на Базарній є знаменитої спорудою і хрестоматійним прикладом того, як “зараз у нас будують”. 

Спочатку ця адреса була місцем розташування старого одноповерхового будинку, де взагалі-то планували проведення квартирної реконструкції. 

Під реконструкцією передбачалося втілення в життя дивного процесу, внаслідок якого одноповерхова будівля стала б чотириповерховою. 

В результаті, план трохи перевиконали, і вирішили на чотирьох поверхах не зупинятися. Адже п’ять – воно ж завжди краще, ніж чотири. 

Ось так історичний центр Одеси поповнюється такими новими архітектурними “шедеврами”, творці яких, напевно, вірять в красу їх творінь, і може бути навіть в присутність там якогось стилю. 

І начебто, створили і створили, – мають право. Але, якщо кількість таких “шедеврів” в Одесі (а тим більше в її центральній частині) буде збільшуватися, то це призведе до справжньої катастрофи. Адже творці подібних споруд, мабуть, бажаючи потішити свої амбіції, вибирають для їх зведення не якісь там “задвірки цивілізації”, а історичні райони і вулиці, архітектура яких і без того, переважно, вже давно потребує  реконструкції та ремонту, а тут ще така “краса” остаточно доповнює всю картину. 

Все це просто вражає і обурює! Зрозуміло, що ми живемо в століття, коли все купується і все продається. Зрозуміло, що з “хорошими зв’язками” можна зараз вирішити практично будь-яке питання. Але має ж бути якась межа і здоровий глузд! Треба ж розуміти, що втілення таких сміливих архітектурних амбіцій не повинно відбуватися, по-крайній мірі, в історичній частині міста і не на його центральних вулицях. 

Мабуть, в гонитві за задоволенням своїх всіляких інтересів і потреб, про це мало хто думає. І дуже шкода! Тому що нам, як одеситам, потрібно намагатися і прикладати всі зусилля до того, щоб зберегти атмосферу і дух нашого рідного міста, через які чітко видно його історію і характер. Адже остаточно втративши все це, ми ризикуємо втратити і саму Одесу … 

Ну, а поки, виходячи з усього написаного, можна тільки зробити висновок, що нам, дорогі одесити, ще пощастило. Адже ми дізнавалися і вивчали наше рідне місто по архітектурній спадщині Боффо, Бернардацці та інших справжніх архітектурних геніїв. А ось те, що залишиться нашим нащадкам, – це вже велике питання, відповідь на яке прозирає неоднозначністю і сумнівами. 

Ну що ж, як то кажуть: “Поживемо – побачимо”. А поки будемо задовольнятися горезвісним: “Маємо те, що маємо”.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.