Неділя, 26 Травня, 2024

Про маленький, але багатогранний будинок Хлопоніна

Дерибасівська вулиця, серед інших будинків, прикрашена одним, який відрізняється якоюсь зворушливістю. Його невелика поверховість з акуратним декором наділяють все перехрестя особливою елегантністю. 

У минулі часи серед одеситів було прийнято називати це місце будинком Хлопоніна, а зараз, в нашому матеріалі odessa-future.com.ua, з посиланням на lotsia, ми поділимося з вами причиною такої назви, і в цілому, історією цієї споруди. 

Вигідна пропозиція 

Ще в 1806-тому, ділянка, де зараз розташований цей будинок, знаходився у власності брата Дерібаса – Фелікса, який довго проживав у нашому місті. Саме з Феліксом пов’язана назва вулиці Дерибасівській (тоді було прийнято називати вулиці на честь головних об’єктів або суб’єктів). 

А ділянка, розташована на розі таких вулиць, як Преображенська і Дерибасівська, до 1806-того назвалася “порожнім”. І саме вона зацікавила популярного в Одесі фотохудожника, Олександра Хлопоніна. Він вирішив звернутися в Міську Думу з пропозицією про надання йому дозволу побудувати на цьому місці спорудження у вигляді двоповерхового будинку; надання йому права користування цим будинком протягом наступних десяти років (після чого він, на безоплатних засадах передав би його у власність міста). Одеські чиновники погодилися, і згодом в цьому будинку було відкрито фотоательє, назване на честь Хлопоніна. 

Розробкою проекту будівлі займався архітектор Іван Жуковський. Стилем споруди став історизм. 

Легендарний будинок 

Новий будинок дуже швидко став практично легендарним.Спочатку причиною цього стала фотомайстерня, де робилися знімки відомих городян. Так, Хлопонін знімав сімейства Толстих, Маразлі, Лідерів, Вагнерів, Папудова і т.д. 

Через десять років будівля дійсно було передано в міську власність. З цього часу його здавали в оренду, як для розміщення там закладів, так і під житло. Так, в різні періоди часу ця адреса була місцем розташування магазину чоловічих костюмів, магазину ювелірних виробів, а з 1895-того по 1901-ший – фотомайстерень. 

Однак, більшу популярність, ніж фотоательє Хлопоніна, цьому місцю приніс легендарний заклад “Гамбрінус”. Його відкрили в підвальному приміщенні цієї будівлі до кінця дев’ятнадцятого століття і його відразу полюбили всі одесити, незалежно від їх статусу і соціального становища. 

Але вже з 1918-того на цьому місці з’явився інший заклад у вигляді молочного кафе. Це кафе стало улюбленим серед молодих поетів і художників, які проводили тут заходи (щось на зразок гучних літературних вечорів). 

Після цього дуже довго будівлі не вистачало будь-які видатні орендарі або закладу. Однак у 2000-них тут провели реконструкцію і надбудували мансарду. Після цього ця адреса стала місцем розташування грецького консульства і ювелірного магазину. 

Однак, якщо уважно придивитися, то навіть зараз вгорі можна побачити герб (який зображує палітру і кисть), що належить Олександру Хлопоніну. 

Ну, а сама споруда є хранителем своєї історії, яка сприяє розумінню Одеси, її неповторного характеру і колориту.

Фото : lotsia

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.