Четвер, 30 Травня, 2024

Одеська школа номер 47: захоплююча історія, розумна перебудова і традиції

В Одесі культура і освіта завжди були основними сферами для нашого міста. Це підтверджується навіть тим, що на самому початку заснування Одеси, сюди спрямовувалися тільки кращі з кращих, в прямому сенсі цього слова. Далі на odessa-future.com.ua

І це відбувалося не випадково і не просто так. Ця деталь була продумана самою імператрицею Катериною Великою, яка за допомогою такого ходу хотіла домогтися того, щоб майбутнє місто представляло собою справжню перлину і стало втіленням інтелігентності, культури і освіченості. 

Мало того, перед тим, як відправитися на територію майбутньої Одеси, ці самі “кращі з кращих” проходили так звану перевірку спеціально створеною для цього комісією, за підсумками якої визначалося, чи дійсно вони є талановитими і кращими в тій чи іншій сфері, а також чи зможуть їх навички і діяльність бути корисними для Одеси і її розвитку. Для їх залучення імператрицею навіть була затверджена видача таким людям безвідсоткових довгострокових кредитів, що представляло собою дуже вигідну і корисну пропозицію. Адже їм необхідно було розвивати, крім міста, і свою діяльність, яка, за задумом імператриці, і лягала в основу розвитку майбутнього міста. 

Таким чином, вищезгаданим амбіційним задумам і планам імператриці судилося втілитися в життя найкращим чином, і наше місто почало дуже швидко розвиватися. Одним з найбільш яскравих доказів успішного і правильного просування одеських справ стало те, що в нашому місті почали з’являтися численні культурно-освітні заклади. 

При цьому вже тоді нашому місту було відомо поняття “приватних шкіл”. 

Так, в дев’ятнадцятому-двадцятому сторіччях в нашому місті діяли приватні школи в достатній кількості.Однак адреси і власники у них нерідко змінювалися, а разом з цим нерідко змінювалося і призначення тієї чи іншої споруди, де до цього розташовувалася приватна школа. 

Але в цьому аспекті зустрічалися і виключення. Так, наприклад, одне з них, місцем розташування якого є вулиця Льва Толстого, а сам будинок номер вісім, – уже понад сто років є адресою суто навчальних закладів. 

Однак почалося все з того, що одному неаполітанському архітектору замовили створення проекту на зведення споруди, яке було представлено житловим будинком. 

Детальніше про це в нашому матеріалі, з посиланням на lotsia.ua

Незвичайна зміна 

У цієї споруди кілька разів змінювалися власники, причому старі передавали його новим, а потім нові передавали старим. Але в 1884-тому вона була здана в найм такій установі, як Одеська контрольна палата. 

Причому ця адреса була місцем проживання керуючого цієї організації, дійсного статського радника, Віктора Васильєва. 

Однак до початку 1900-тих організація переїхала в свою споруду, місцем розташування якої була вулиця Кінна, а в 1906-тому цю споруду, відповідно до договору з власником ділянки, передали такій особі, як Марія Бальц. Нею було отримано дозвіл на те, щоб за свої гроші перебудувати приміщення для гімназійних пристосувань. Таким чином свого часу житлове будинкове спорудження Марьяшеса за допомогою трансформацій такого зодчого, як Юліан Дюпон, стало навчальним закладом.

Наявність розбіжностей 

Цікавим фактом є те, що коли міським інженером Едуардом Меснером був проведений огляд “трансформацій”, ним було відзначено наявність розбіжностей між тим, що було втілено за допомогою проведення будівельних робіт та затвердженої проектної документації. І попри те, що ним же самим була відзначена правильність отриманого результату, ним же було перераховано все, що в ході будівництва зробили по-іншому. 

Основні аспекти 

Так, інженер зазначив, що “в ході огляду з’ясувалося, що процес робіт на момент перевірки був практично закінчений і що він був проведений з наявністю багатьох істотних відступів від затвердженої проектної документації. 

По-перше, місцем розташування головних сходів не є місце навпроти входу, а лівий кінець новоствореного коридору. 

По-друге, місцем розташування квартири гр. Бальц є праве крило від входу. 

По-третє, клозети влаштували замість першого поверху на другому , та ще й в іншому крилі споруди. 

По-четверте, відсутня зала, яка повинна бути створена на другому поверсі у другому крилі, відповідно до документації. 

Кожне згадане зміна не має ніякої шкоди для гімназичного закладу, а тільки покращують приміщення. Однак необхідно запропонувати власниці, щоб вона звернулася в міську управу для затвердження креслень відповідно до натури “. 

Думка міської управи 

Однак на даній ситуації все не закінчилося. 

Міська управа зайнялася ретельним вивченням нових креслень, проте затвердила не всі. Наприклад, виникло питання щодо того, наскільки надійні “ті двоє сходів, місцем розташування яких є дворовий флігель, і які наділені дерев’яними перекриттями, причому перші сходи, а точніше їхня конструкція верхнього маршу спирається на дерев’яну балку, а сама сходова споруда не міститься в окремій сходовій клітці “. 

Корисний досвід пращурів 

Таким чином, звичайно ж, процес перебудови споруд, їх реставрації та реконструкції завжди присутній в нашому місті. І все це є необхідним в Одесі, яка є містом з дивовижною історією. Тому в сучасних реаліях нам слід до питання дозволів і нагляду ставитися з такою ж уважністю і старанністю, як це робили наші пращури більше ста років тому. 

Не зраджуючи традиціям 

Потрібно відзначити, що коли ця перебудова підійшла до кінця, спорудження, про яке йшла мова в нашому матеріалі, за традицією було місцем розташування навчальних закладів у вигляді гімназії, власницею якої була Гореєва, школи, де навчалися глухонімі, чоловічої середньої школи номер сорок сім, школи, де навчалися дорослі номер три. 

У сучасних реаліях за цією ж адресою розташовується навчальний заклад у вигляді загальноосвітньої школи номер сорок сім. Хоча наявність витончених балкончиків навіть в наші дні нагадує про те, що початком всього цього був елегантний житловий будинок.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.