Середа, 29 Травня, 2024

Одеська мода: цікаві історичні факти

 

В наш час Одеса практично наповнена затишними шоурумами, де місцеві дизайнери мають можливість представлення своїх унікальних моделей. 

З одеським стилем можна зустрітися на сторінках журналів (адже він дуже приваблює фотографів), а за період останніх років у нашому місті проводять багато заходів, які стосуються фешн-індустрії. 

Однак дореволюційна Одеса також славилася магазинами, де продавали готовий одяг, а також ательє, де була можливість вибору та придбання суконь, а також костюмів на всі смаки та гаманці. 

У нашому матеріалі odessa-future.com.ua, з посиланням на followers.ua, ми поділимося з вами цікавими історичними даними модної Одеси. 

Факт 1.

Про “капелюшне” полювання

Вам знайоме прізвище Скроцького? Ні? Це саме той капелюшник, якого пов’язували з такими особами, як Троцький та Бродський. 

У 1918-му все місто було буквально в захваті від його капелюхів, а точніше від магазинів, власником яких був Скроцький, і де був неймовірно багатий вибір і асортимент капелюхів.

Одесити придумали такий вислів “За цукром – до Бродського, за чаєм – до Висоцького, а Росія – це до Троцького”. Однак одесити також любили додавати, що за капелюшками – до Скроцького. Скроцький був власником двох магазинів. Місцем розташування першого був знаменитий Вагнерівський будинок, а саме там, де до цього було місце Рішельєвського ліцею. 

Вулицею розташування магазину була вулиця Катерининська. Головним і прямим конкурентом справи Скроцького були магазини Вадкова, один із яких знаходився навпроти, у вигляді будівлі, яка, на жаль, не дійшла до нашого часу.Однак, відомо, що сусідом Вадковського магазину був легендарний заклад “Fanconi”. 

Між Вадковим і Скроцьким навіть йшла “боротьба” за рекламу – у кого вона цікавіша, барвистіша і змістовніша. 

У Скроцького був неймовірно широкий вибір капелюхів. У нього навіть можна було унікальні головні убори у вигляді хутряних шапок різних сортів. 

Однак і конкуренти намагалися “підтягуватися”. Так, ще один “капелюх” в особі пані Власопуло, любила залучати клієнтів за допомогою моделей, які вона привозила прямо з французької столиці. А магазин Брейтбард намагався також приділяти увагу деталям : до жіночих капелюхів пропонувалися різні перламутрові віяла або рукавички з ніжного шовку.

Факт 2.

Про парфумерну рекламу

Одеський Театральний провулок славився місцем розташування магазину з найрозкішнішою та найкращою парфумерією. Її виробниками були кращі компанії. 

У той час парфумерним виробникам подобалося вказувати в рекламі, що вони постачали парфумерію Високому двору і Його Величності Шаху Персидському. 

Дуже скоро Шахом Персидським було прийнято рішення про переселення до нашого чудового міста.

Цікавим є той факт, що ще тоді, коли на вулиці повним ходом йшла Громадянська війна, 1919-го стався вихід унікальної книги-довідника про парфумерію та косметику. Вона містила в собі близько ста сімдесяти рецептів з виготовлення тих чи інших парфумерних виробів. 

Факт 3.

Про Пале-рояль, який був центром нашого модного міста

Одеські торгові центри також мали свою спеціалізацію.

Територія Пале-рояля разом з прилеглими площами: Катерининською та Театральною були повні відомих дорогих магазинів. 

Там був величезний вибір різних тканин, оксамиту та французьких шалей. Дуже часто поява “новин” (це в нашому місті в той час так називали модні новинки) відбувалася спочатку в Одесі, а вже потім у столицях. 

Факт 4.

Про бальні та маскарадні вбрання

Рання Одеса часто була місцем проведення балів і маскарадів. Одяг для цих заходів був відповідний – чоловіки одягали фрак, а жінки сукні найрізноманітніших фасонів та кольорів. Жіночі вбрання часто прикрашала позолота, декоративні візерунки та коштовне каміння. 

Вартість таких нарядів становила не одну тисячу рублів, а з’явитися в однаковому вбранні кілька разів було проявом жахливого моветону.

Факт 5.

Про зачіски 

У дев’ятнадцятому столітті модно було прикрашати голову складними зачісками, з додаванням пір’я, майстерно переплетених кіс (типу старогрецьких і римських), а на бал або в театр прийнято було вибирати тюрбани. Прикрасами для зачісок ставали живі квіти, пір’я та коштовності. Головним орієнтиром перукарів були, звичайно, французькі стандарти. Одеськими перукарями часто вживалися вирази, що містять прикметник “паризькі”. Прикладом цього може стати реклама, якою була наділена жіноча перукарня, власником якої був Фрідман. 

 

Факт 6. 

Про одеські модні покупки і … контрабанду 

Перша половина дев’ятнадцятого століття ознаменувалася в багатьох містах тим, що хороші і якісні товари були у неймовірній нестачі, особливо закордонні. 

Мануфактура та одяг, предмети розкоші, – все це коштувало дуже багато. Але вихід було знайдено. У нашому місті була вільна торгівля (точніше її режим), тому це вирішили використовувати у своїх цілях та привозити деякі товари безмитно. 

За розповідями очевидців та сучасників, на територію Харкова товар привозився таємно з Одеси, він не обкладався митом, а його збут відбувався на користь знайомих торговців. Йшлося переважно про опт. Ввезення було всього – від шовкових матерій до справжнього голландського полотна, дорогого годинника, різних бронзових речей, мережив, справжнього ліонського оксамиту, тюлю, рюшу, блондів, батиста, справжніх французьких рукавичок та англійських духів. Від подорожніх можна було почути хороші відгуки про якість, різноманітність і досить низьку ціну на одяг та предмети розкоші в нашому місті. 

Факт 7.

Про статистику

Вже в середині дев’ятнадцятого століття Одесу знали, як місто, де процвітала модна індустрія. Модні магазини у нас досягали кількості п’ятнадцяти штук, кравці окремо спеціалізувалися на чоловічому та жіночому одязі. Навіть із пошиття корсетів були окремі майстри. 

До початку двадцятого століття власниками найбільших модних косметичних, парфумерних і галантерейних магазинів були Аудерські.

У 1916-му у Миколи Івановича Аудерського був у власності магазин, місцем розташування якого була вулиця Дерибасівська, а в його сина Романа Миколайовича їх було одразу два: місцем розташування одного була вулиця Рішельєвська, а другого – Преображенська.

Фото: followers.ua, pinterest

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.