Понеділок, 27 Травня, 2024

На вулиці Льва Толстого планується ремонт школи-пам’ятки архітектури

В Одесі оголошено тендер на розробку проєктно-кошторисної документації з ремонту пам’ятки архітектури, розташованої на розі вулиці Льва Толстого та Каретного провулку. Йдеться про будинок № 30 на вулиці, яка носить ім’я великого письменника. Далі на odessa-future.

Будинок, який курирував знаменитий архітектор Христіан Скведер

Ця пам’ятка архітектури споруджена у стилі північнонімецької архітектури за проєктом архітектора Меснера у 1912-1913 роках, про що говорить охоронна табличка на фасаді будівлі. Будівництво інспектував архітектор Х. Скведер. 

З 1913 року тут знаходилося німецьке жіноче училище, де здобували освіту понад двісті дівчаток. Так тривало до революцій 1917 року. Перші два десятки років Радянської влади у будівлі розташовувався кооперативний технікум, а у дворовому флігелі, гуртожитку, отримали притулок студенти.

У роки фашистської окупації будинок № 30 було пристосовано фашистами під казарми, а після звільнення його віддали на потреби освіти. У 1945 році там відкрилася школа № 107, в якій здобули та здобувають освіту сотні одеситів.

Хочеться сподіватися, що заходи, які вживаються містом щодо реконструкції, реставрації та зміцнення школи-пам’ятника архітектури – своєчасні, оскільки сьогодні над будинком нависла серьйозна загроза обвалу. Основну причину для занепокоєння створює зношеність системи комунікацій, що підводять у будівлю тепло та воду; системи водовідведення. Це, природно, є причиною підмивання фундаменту будинку, його осідання, деформації стін.

Безумовно, ще одним джерелом занепокоєння стали два висотні будинки, що виникли за кількасот метрів від школи № 107.

Як показує перебіг подій, у місті серйозно стурбовані станом будівлі. Так, ще у березні поточного року в мерії розпочалися пошуки підрядника для виконання проєктно-кошторисної документації.

20 липня профільна комісія була стурбована частковим обвалом одного із флігелів будинку. 

І, нарешті, сьогодні керівництво міста знову… шукає підрядника, висловлюючи готовність платити лише за проект близько 1,2 мільйона гривень, хоча у березні йшлося про 1,4 мільйона.

Як ми бачимо, питання відновлення будинку № 30 по вулиці Лева Толстого виявилося нелегким. Це може навіть здатися дивним: чому таке ставлення до будівлі, де люди знають. Якби йшлося про готель, ресторан, і гроші знайшлися б швидше, і підрядник теж.

Хочеться сподіватися, що питання реконструкції 110-річної будівлі зрушить з мертвої точки і потягне за собою увагу чиновників до ремонту шкіл № 58 і 121, що розташовані на близькій відстані, № 79 і 118, які дещо віддалені.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.