Неділя, 26 Травня, 2024

Хто врятує будинки в історичному центрі Одеси?

Люди із різних куточків світу, що відвідують Одесу, звертають увагу на те, що в місті будинки різних стилів є один для одного свого роду опорою, не дозволяючи сусідові впасти. Разом із тим стилі підібрано так, щоб не псувати вигляду міста. Далі на odessa-future.

До пори до часу взаємною опорою та підтримкою слугували різноповерхові будинки кварталу по вулиці Торговій, між Пастера і Княжої. Звичайно, не знаменита Дерибасівська вулиця, та не Пушкінська, але дуже близько до самого центру, та й район досить перспективний: поруч супермаркети, цирк, ринок, хороша транспортна розв’язка. Але в якийсь момент все почало руйнуватися.

Трагічна доля одного кварталу по вулиці Торговій

В не такі далекі часи по вулиці Торговій, 22 розташовувався банно-пральний комбінат, а сам чотириповерховий будинок ніби-то підпирав свого сусіда – будинок номер 20.

Але одного разу банний комплекс припинив свою роботу, прийшов з часом в запустіння, а згодом і зовсім перестав існувати. Його демонтували, або, кажучи простою мовою, знесли. Практично відразу на звільненій території почалися підготовчі роботи для великого будівництва: вирили котлован, під новий будинок почали забивати палі, не звертаючи уваги на те, що під загрозою опинився будинок-сусід, в його відношенні ніякі укріплювальні заходи не проводилися.

Жителі стали висловлювати своє занепокоєння, а фахівці попереджали, що проведення будівельних робіт небезпечно для навколишніх об’єктів нерухомості. Але не прислухалися мисливці за золотим тільцем, вираженим у вартості квадратного метра житла. 18 травня минулого року стався обвал лівого флігеля будинку No 20, сусідом якого була та сама баня. Тільки якийсь вдалий збіг обставин дозволив уникнути загибель людей, хоча в будинку, створеному у 1890 році, було прописано 43 мешканці. Міська влада людей відселила і надала їм тимчасове житло, хоча ті темпи, якими сьогодні здійснюється забудова міста, цілком дозволили б дати людям житло замість втраченого або даром, або під довгостроковий безвідсотковий кредит. Варіант можна було б підшукати.

Складно сказати, піддавався реконструкції будинок чи ні, але в місті вирішили, що його простіше демонтувати, влада ж запевнила, що на місці колишнього прибуткового будинку І.П. Бенетато нічого будувати не будуть. Віриться насилу. А поки від будинку залишилася незначна частина.

Все починалося зі стіни

Поки на Торговій не поспішаючи розбирають останки пам’ятника архітектури, в чотирьох кварталах від нього йдуть роботи в осередку нової архітектурної біди Одеси.

В ніч з 26 на 27 лютого в триповерховому будинку по вулиці Ніжинській, 18 утворилася тріщина у стіні, що виходить на сусідній двоповерховий будинок. Комунальники відразу ж поспішили знеструмити аварійну будову і пообіцяли почати ремонт після укладення спеціальної комісії. Але будинок не став чекати, поки чиновники винесуть рішення. Через дві доби стіна, в якій утворилася тріщина, звалилася, а частина каменів пробила дах сусідньої двоповерхівки.

Сьогодні на місці інциденту триває розбір завалів, мешканців будинку перевели в резервний фонд міста, але вони не можуть відчувати себе спокійно, хоча влада міста заявляє про спроби відновити стіну, врятувати будинок, щоб його мешканці повернулися до своїх квартир. Щось подібне ми вже спостерігали в історії з будинком на Торговій, але будинок розбирають, а люди живуть у тимчасових притулках.

Як ми можемо переконатися, сьогоднішній житловий фонд побудований 120-150 років тому, потребує ретельного вивчення архітекторів, інженерів, урбаністів. Унікальна архітектура міста з незвичайними поєднаннями різних стилів будинків, серед яких немає схожих, може в якийсь момент припинити існування, залишивши місце багатоповерховим гігантам, що вже оточили щільною стіною центр міста, погрожуючи маленьким домівкам епохи розквіту Одеси.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.