Середа, 29 Травня, 2024

Замість Катерини фонтан? Про нову пропозицію щодо відомого пам’ятника

В Одесі не припиняються суперечки щодо пам’ятника Катерині Другій. Після створення петиції про знесення цього монумента, це питання заграло новими фарбами, і до процесу обговорення, здається, не долучився лише лінивий.

У нашому матеріалі odessa-future.com.ua, з посиланням на 048.ua, ми поділимося з вами думками з цього приводу одеського краєзнавця Олега Ровнера та архітектора краєзнавця Сергія Дяченка.

“Фонтанна” ініціатива

На думку Олега Ровнера, цей монумент помилково вважати пам’ятником “Засновникам Одеси”, бо його встановили як данину роду Романових. Адже до 1900-того року на території Одеси не було пам’ятників, встановлених на честь монарших осіб.

А 1917-го в Одесі проходило засідання комісії, яка ухвалила одноголосне рішення про демонтаж монумента та передачу статуй до одного з музеїв. До складу тієї комісії входили й творці пам’ятника Дмитренко та Едуардс. Так ось вони також підтримали ініціативу щодо демонтажу свого творіння. Адже все це відбувалося в рамках деімперіалізації міста.

Краєзнавець зазначає, що демонтувати пам’ятник вдалося лише після завершення Першої Визвольної та Громадянської війни.

Щодо самого монумента, то чоловік повідомляє, що оригінальними є лише нижні фігури, а статуя Катерини була створена за кошти “Росспівробітництва” (російської організації, яка просуває російську культуру).На думку краєзнавця, з урахуванням того, що відбувається сьогодні, монумент можна вважати частиною російської пропаганди, тому було б правильно, ґрунтуючись на рішенні, прийнятому вищезгаданою комісією та творцями оригінальної пам’ятки, зокрема, – передати статуї до музею.

Щодо того, як зберегти історичний вигляд Катерининської площі, Олег Ровнер вважає, що там потрібно відновити фонтан та трикутний сквер навколо нього.

Свою думку краєзнавець пояснює тим, що фонтан зі сквером були справжньою окрасою площі упродовж 1870-1894-х.

Крім цього, фонтан був непростим. Він входив до перших міських фонтанів, які встановили на честь того, що в Одесі було створено водопровід.

Також на думку краєзнавця, з урахуванням того, що фонтан позбавлений будь-якого політичного підтексту, можна буде остаточно позбутися соціально-політичної напруги серед одеситів.

Підтримка “фонтанної” ініціативи

Ідею про фонтан на Катерининській площі також поділяє архітектор-краєзнавець Сергій Дьяченко.

Чоловік зазначає, що він не має претензій ані до монумента (адже він був встановлений у 1900-му році справжніми професіоналами своєї справи), ані до тих історичних особистостей, які представлені на ньому. Але те, що зараз робить країна-агресор не підвладне жодному поясненню та виправданню. Це ясно дає зрозуміти лише те, що з Росією не пов’язано жодного цивілізаційного розвитку та щасливого майбутнього.

Саме тому, на думку Сергія Дяченка, нинішня поведінка країни-агресора визначила те, що пам’ятнику краще повернутися до музею.

Окрім цього, фонтан також надасть архітектурному ансамблю Катерининської площі історичного вигляду.

Під час літньої спеки фонтан зможе забезпечити це місце необхідною прохолодою, яка не лише надасть комфорту самим одеситам, але також благотворно впливатиме на збереження архітектурних пам’яток, що розташовані довкола.

Фото: 048.ua, old.odessa.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.