Середа, 29 Травня, 2024

Як одеські поліциркульні будинки не схвалив Воронцов

Поліциркульні споруди (їх також знають як присутні місця), місцем розташування яких є Приморський бульвар, відомі навіть поза Одесою, – вони є чимось на зразок візитної картки нашого міста.

Ну, а кожному одеситу знайомий цей архітектурний ансамбль, що знаходиться у самому серці рідного міста.

Докладніше про історію цих споруд, процес їх створення, а також про цілі, для яких вони використовувалися, – у нашому матеріалі на odessa-future, з посиланням на odessa-life.od.ua та obodesse.at.ua.

Трохи про місце розташування

Перед тим, як перейти безпосередньо до суті нашої розповіді, нагадаємо, що даними спорудами утворено маленьку площу, де по центру знаходиться місце розташування знаменитого пам’ятника Рішельє.

Губернаторське не схвалення

Плани створення Приморського бульвару належали ще Ланжерону, ідея у тому, що потрібно побудувати напівциркульні споруди надходила від генерал-губернатора Михайла Воронцова.

Він видав доручення щодо того, щоб почати розробляти майбутні присутні місця (а точніше їхню проектну документацію). Займатися цим довірили знаменитому архітектору в особі Франца Боффо.

Але ті проектні документи, які архітектор представив Михайлу Семеновичу, він не схвалив, і прийняв рішення щодо того, щоб залучити до процесу іншого знаменитого архітектора, яким був Авраам Мельников.

Відповідно до його проекту і відбувалося будівництво споруд, а керівником робіт поставили Франца Боффо.

Трохи про будівельний процес

У ході будівництва, яке почалося 1826-го, відбувалося використання одеського черепашника, який покривала штукатурка.Відповідно до проекту, споруді були притаманні різні стилі та напрямки, фасадне оздоблення проводили в класичному стилі, а приміщення першого поверху облицьовували за допомогою рустівки (виступаючі великі камені).

Увігнута частина споруди була прикрашена лоджією, а на другому і третьому поверхам судилося розділятися пілястрами – вертикальними виступами, які мають схожість з колонами.

Самий верх стіни ознаменовувала кам’яна балюстрада.

Що там було?

Спочатку споруди планували використовувати як громадські, проте виділені кошти на процес будівництва виявилися надто маленькою сумою, тому одеська влада змушена була звернутися за допомогою до приватних осіб.

У різний час ці споруди були місцем розташування різних організацій – установи піклування суспільства, будівельного комітету, комерційного суду.

Наприклад, поліциркульна споруда, що знаходиться праворуч, була місцем розташування присутніх місць, суду та першої міської думи.

Та споруда, яка знаходиться ліворуч, була місцем розташування готелю “Петербурзького”, який був улюбленим закладом Бєлінського, Щепкіна, Карузо та інших знаменитостей.

Ближче до наших днів

У післяреволюційний час споруди було виділено для судових інстанцій.

До речі, саме в цьому місці Військово-окружним судом було винесено відомий вирок легендарному Григорію Котовському до найвищої міри покарання.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.