Неділя, 26 Травня, 2024

Про того, з кого почалося одеське брудолікування та перевірка продуктів

Олександру Вериго не пощастило народитися в нашому місті, проте йому вдалося зробити для одеської науки і становлення Одеси не менше, ніж справжнісінькі одесити.

А ви знаєте чим у нашому місті прославилася ця людина? Ні?

Тоді читайте про це у нашому матеріалі odessa-future.com.ua з посиланням на odessa-life.od.ua.

Наш герой входив до числа професорів при Новоросійському університеті, ним була створена перша в державі лабораторія, де перевіряли харчові продукти. Він також займався дослідженням бруду на Куяльницькому та Хаджибейському лиманах.

Скандальне обрання

Місцем народження нашого героя є Вітебська губернія. Його сім’я була із дворянського роду. Олександра захоплювала хімія, тому він успішно став студентом фізико-математичного факультету при Петербурзькому університеті.

Після навчання в університеті ним екстерном було закінчено Михайлівську артилерійську академію у званні офіцера. Однак він усвідомив, що військова справа йому не цікава, це стало причиною його відставки.

Пізніше його запросили до Новоросійського університету на асистентську посаду.

1866-го їм була захищена магістерська дисертація і його призначили доцентом хімічної кафедри.

Ще через 5 років Олександром була захищена дисертація, яка перетворила його на екстраординарного професора (професор, який не має посади, або який є, наприклад, завідувачем кафедри).

Незважаючи на одностайну підтримку його кандидатури на хімічному факультеті, в університетському закладі було чимало тих, хто не підтримував його обрання.Це спричинило скандал, який згодом таки закінчився обранням Веріго.

Стрімкий розвиток кар’єри

Пізніше нашого героя було обрано ординарним професором. Також він був звернений до статських радників із правом на отримання пенсії.

Він двічі обирався ректором, але відмовлявся з посади через особисті причини.

Важливе відкриття

У 1880-му їм було засновано першу в імперії лабораторію, де перевіряли харчові продукти на якість. Спочатку вона мала приватний характер, а потім стала міською.

У період харчові отруєння були дуже частим явищем.

У різних районах держави продукти підмішувалися дорожній пил з бур’янами, а іноді разом з отруйними інгредієнтами. Але переважно підробку продуктів намагалися зробити непомітною.

Наприклад, у вершкове масло додавали крохмаль або яловиче сало.

Так що хімічна лабораторія, де можна проводити наукове визначення якості продуктів, стала дуже важливим відкриттям, яке допомагало у виявленні фальсифікованих продуктів та збереженні здоров’я одеситів.

Початок брудолікування

Крім цього, наш герой досліджував дністровську воду, джерела та колодязі, які оточували Одесу. Також він займався дослідженням цілющого бруду на Куяльницькому та Хаджибейському лиманах.

Тому ми можемо сміливо говорити, що Куяльницьке брудолікування з’явилося з легкої руки професора Веріго, зокрема.

Очистка води

У той період у нашому місті були труднощі з очищенням одеської каналізації. Олександром було проведено дослідження пересипських піщаних грунтів, і висунув пропозицію про удобрення нечистотами пересипських грунтів.Тоді це стало чимось на кшталт революційноі пропозиції, за допомогою якоі можна було нечистоти використовувати і робити так, щоб вони не опинялися в питних джерелах.

За допомогою нашого героя саме наше місто стало першим в імперії, яке було оснащене зрошувальними полями, куди відбувалося відведення міських каналізаційних вод.

Фото: odessa-life.od.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.