Четвер, 30 Травня, 2024

Будинок, якого більше немає: споруди, які були обрушені та знесені у 2021-му році

2021-й ознаменувався для архітектурної Одеси втратою багатьох споруд з історичного фонду.

У нашому матеріалі, з посиланням на odessa-life.od.ua, ми разом з вами згадаємо будівлі, для яких 2021-й став останнім роком із існування. Причиною цього стали знесення, обвали та саморуйнування одеських архітектурних об’єктів.

Обвали та руйнування

Лютий ознаменувався обвалом флігельної частини житлової споруди, місцем розташування якої є вулиця Ніжинська. Це не перший випадок такого обвалу. Вперше це сталося ще 2018-го.

Подібне явище не оминуло і Деволанівський узвіз. Там серед зими стався обвал на черговій покинутій споруді, що спричинило пошкодження оновлених напередодні сходів і нового ліхтаря.

11-го лютого обвалилася частина історичної споруди, яка колись була гімназією, а потім “Полярною зіркою” (фабрикою, де виготовляли морозиво).

Обвал стався щодо фасадної стіни та даху, від цього постраждало кілька розташованих поруч яток.

Ніжинська відзначилася обвалом на початку весни. Там це сталося в будинку номер шістнадцять, і від цього було пошкоджено споруду, яка розташована поряд.

Деяких мешканців довелося відселяти.

Сам факт обвалу частини старовинної споруди особливо не здивував одеситів, які там мешкають. Напередодні вони сповіщали чи не кожну інстанцію про те, що з’явилася велика тріщина, яка проходить фасадною частиною будівлі.

Червень ознаменувався обвалом будинку номер двадцять сім, місцем розташування якого є вулиця Непряма, неподалік Староконного ринку. Колись там був завод.

Липень видався руйнівним для флігеля, який знаходиться у нежитловій будівлі номер десять, місцем розташування якого є Старопортофранківська. Обвал завалив дах автостоянки, що примикав до будинкової стіни.

Польський узвіз також був свідком обвалу двоповерхового житлового багатоквартирного будинку номер п’ять. Там обвал стосувався сходової клітки. Рятувальниками довелося евакуювати мешканців, які перебували на другому поверсі.

Степова “бачила” обвалення стелі в одній із квартир житлової будівлі. Коли проводилися пошуково-рятувальні роботи після того, як стався обвал, у квартирному приміщенні рятувальники знайшли мертве тіло, – це була власниця квартири.

Ми не писали в цьому сумному списку про “дрібні” фасадні обвалення, тому що вмістити їх в один матеріал просто неможливо – все перерахувати дуже важко.

Наприклад, у 2021-му вулиця Садова двічі “спостерігала”, як відбувалися обвали у Головпоштамті. І це не говорячи про бібліотеку Одеського Національного університету, місцем розташування якої є Преображенська, будівлю Лерхе, що знаходиться на території Приморського бульвару тощо.

Ті, що зникли назавжди

У 2021-му назавжди зникла друкарня Фесенко та Рішельєвський театр, місцем розташування яких була вулиця Рішельєвська.

Така ж доля спіткала і колишні митні склади (згодом – Морехідну школу), місцем розташування яких була Приморська.

Вулиця Торгова втратила житловий будинок номер двадцять, частковий обвал якого стався ще 2020-го.

Знесення сталося щодо гуртожитку такого навчального закладу, як Одеська національна харчова академія, місцем розташування якого була вулиця Канатна.

На Базарній було проведено знесення споруди, будівництво якої проводилося ще 1841-го. Колись його власником був чоловік із купецького стану.

Молдаванка “спостерігала”, як відбувалося знесення практично цілого кварталу між такими вулицями, як Прохоровська, Степова, Комітетська та Банний провулок. Кожна з цих споруд належала до Одеського механічного заводу.

Фото: odessa-life.od.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.