Неділя, 26 Травня, 2024

Що ховається під Тещиним мостом: Прибутковий будинок графині Воронцової-Дашкової

Тещин міст є однією з головних визначних пам’яток Одеси, і він якраз веде до самого серця історичного центру, у який бік не повертайся. З його висот також відкривається розкішний вид на порт і на стару Одесу, але за скороминущим гарним пейзажем мало хто бачить цінності, заховані під габаритами Тещиного моста. Однією з часто ігнорованих пам’яток якраз є прибутковий будинок Катерини Воронцової-Дашкової, про який ми зараз і поговоримо. Далі на odessa-future.

Історія об’єкта

До того, як на цій вулиці — вона називається Військовим спуском — з’явилася ця будівля, там гуртувалися будівлі невеликих господарських приміщень та склади. На замовлення графині там було задумано будівництво будинку під здачу квартир. Незважаючи на те, що сама по собі будівля симпатична, її розташування вже означало, що знімати житло там будуть далеко не графи і знамениті дами, а люди середнього класу (адже Військовий спуск був і є, по суті, частиною не особливо престижного району незважаючи на те, що культурний центр знаходиться від нього дуже близько). Інтер’єр був багато у чому спрощений, а планування не мало на увазі облаштування просторих залів — все було просто й доступно, знову ж таки, через розташування.

У підсумку здійснений проект став досить-таки багатофункціональною будівлею: крім житлових приміщень, там також розміщувалися майстерні та магазини, і всі вони були вкрай різноманітні: слюсарська майстерня цілком спокійно співіснувала з магазинчиком модного одягу.

Сім’я Воронцових володіла цим будинком аж до революції, ну а радянські часи принесли з собою свої зміни: у будинку змінилося планування, проводилися реконструкції, однак, у цілому будівля зберегла свій колишній вигляд і функціонал (у тому числі завдяки якісній роботі архітектора, який майстерно розрахував, як потрібно облаштувати фундамент, щоб будівля була на всі часи).

Будівля виконує свої функції до сих пір і є одним з пам’ятників архітектури міста.

Архітектурне питання

Безсумнівно, будинок являє собою суміш декількох стилів. А коли неможливо визначити стиль, то це просто можна назвати еклектикою (так ніби й відповіді не дали, але і дурненькими не уславилися). Насправді ж нарівні з еклектизмом чітко простежується модерн у витягнутості спрощених, але великих вікон й арок, також лінії будівлі більш декоративні та прості, ніж на об’єктах у стилі того ж бароко або неоготики. Такий стиль відмінно вписується в індустріально-робочу атмосферу завантаженої вулиці, плюс, жителям такого будинку і не потрібна багата химерність і надмірно наліплена позолота — у такому районі немає сенсу використовувати подібні прийоми декорації. Не можна сказати, що це щось у стилі «дешево і сердито» (читати: неякісно, ​​але ми про це не скажемо), це, скоріше, той випадок, коли простота і функціональність висуваються на перше місце. Без вишукувань, зате надійно.

Автором проекту цієї будівлі був зодчий Д. Я. Клімов, який також відомий проектуванням такого незвичайного об’єкту, як одеський Будинок з однією стіною, який також знають як Відьмін.

До слова, про надійність, архітектор виявив незрівнянну майстерність, як уже згадувалося, у розрахунку бази для будинку. Незважаючи на те, що будівля знаходиться на нахиленій дорозі, її фундамент дозволяв збалансовано розмістити кілька входів, а до всього іншого він видався дуже надійним, отож будівля за весь час свого існування не просіла і не почала обвалюватись зсередини.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.