Середа, 29 Травня, 2024

Потьомкінські сходи: велич і занепад

Швидше за все, немає свідомого одесита або одеситки, які не знали б про існування Потьомкінських сходів. Цей об’єкт є однією з головних визначних пам’яток міста, і екскурсоводи обов’язково показують його всім бажаючим. Щоправда, Потьомкінські сходи не дуже добре себе почувають після цієї зими. Який їхній нинішній стан пише odessa-future.com.ua.

Сходи як символ міста

Потьомкінські сходи з’явилися у ранньому періоді історії міста — їхнє заснування датується 1825 роком. У їхньому проектуванні брали участь провідні архітектори і майстри класицизму: італієць Франческо Боффо, який також відомий проектуванням Воронцовського палацу, кірхи св. Павла і дома Папудова, також Абрам Мельников, якийсь був ректором Імператорської Академії мистецтв, й інженер французького походження Шарль Потьє.

Грандіозна споруда отримала всесвітню популярність і визнання після випуску культового фільму «Броненосець “Потьомкін”», і саме після цього сходи стали називатися Потьомкінськими. Раніше ж їх іменували сотнею імен: то Бульварні, то Воронцовські, то Гігантські.

Крізь століття сходи залишаються одним з символів міста і одним з головних місць проведення різних заходів. На їхніх сходинках теплим літом розташовуються учасники одеського міжнародного кінофестивалю, взимку ж на них і навколо них збираються жителі і жительки міста для того, щоб помилуватися грандіозним новорічним феєрверком, також у День Міста сходи стають величезною трибуною для всіх охочих, крім цього на них проводяться марші і пікети, різні спортивні змагання та забіги — і це тільки мала частина того, що відбувається на знаменитих Потьомкінських сходах, які знають як мінімум всі одесити.

Потьомкінські сходи, звичайно, знамениті також за межами України. У 2000-х роках вони зайняли 6 місце у конкурсі найкрасивіших сходів Європи, а гості міжнародного кінофестивалю з Європейської академії дали сходам звання «Скарби європейської кінокультури». Це не кажучи вже про те, яка кількість письменників й істориків відзначали грандіозність однієї з головних пам’яток Перлини Чорного моря: її згадували Марк Твен, Жюль Верн, Олександр Грін, Іван Нечуй-Левицький, Валентин Катаєв і багато інших знаменитих творців, чиї геніальні твори вивчаються у школах і університетах і є надбанням світової культури.

Нинішній стан

У травні 2016 року розпочалася реставрація сходів, які до цього ремонтувалися аж у 1933 році. Їхнє оновлення деякі одесити зустріли з негативом, адже вважали варварством втручання у структуру культового об’єкту. Деякі ж жителі міста відзначали численні недоліки у будівництві. Проте, сходам зробили облицювання новою плиткою, їхній наскрізний прохід почистили, поміняли деякі камені і провели ще ряд маніпуляцій, які у підсумку, хоч і трохи змінили вид, у цілому зберегли велич історичної пам’ятки — і у 2017 одесити й одеситки вже могли вільно прогулюватися улюбленим місцем для променадів.

Минуло 4 роки.

Сходи, звичайно ж, не розвалилася — нічого подібного. Однак, їхнє покриття вже починає відкашлюватися, і на стінках видно дірки і патьоки. Очевидно, що фарба і штукатурка не пережили зиму, яка принесла Одесі величезна кількість перепадів температур. Також вода, яка накопичується, у результаті протікає під сходи, і там утворюються калюжі. Плюс, у багатьох місцях видно тріщини.

Однак, не тільки недоліки у ремонті є проблемою. Як це часто буває, багато псують самі люди. По-перше, деякі жителі та гості міста використовують затишні місця сходів замість вбиральні, хоча громадський туалет знаходиться в декількох метрах від історичної пам’ятки. Також місцями можна побачити аматорські графіті, які не роблять внесок в естетичну складову сходів, а тільки псують їхній вигляд.

Фото: Думська, Vgorode

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.