Вівторок, 28 Травня, 2024

Особняк Когана-Бернштейна: ретроспекція та реставрація

Архітектурна спадщина Одеси вкрай багата, однак, багато знакових будівель виглядають вже не так презентабельно, як на початку свого існування. Нарівні з естетичною складовою, не менш важливою є історична цінність: у стінах старих будівель зберігається пам’ять про великих і не дуже людей, але з усіх пазлів цих рівних життів і складається картина історії міста.

Одним з таких «пазлів» є особняк Когана-Бернштейна, більш відомий як будинок лікарсько-фізкультурного диспансеру. Будівлю складно помітити, адже вона оточена густою забудовою, і тим не менш, цей острівець дореволюційної історії в Одесі ще щільно стоїть, пише odessa-future.com.ua.

Потенційна реставрація повинна вдихнути життя в особняк. Але перед тим, як він отримає нове життя, ми згадаємо його старе: все-таки, це пам’ятник архітектури та історії.

Історія будівлі

Фото будівлі в 70-і роки, автор: Володимир Нікітенко

Життєвий шлях цієї споруди почався орієнтовно у 1900 році, але точної дати немає. Наскільки відомо, проектом займався знаменитий у Перлині Чорного моря зодчий — пан Мінкус, який свого часу працював з таким генієм архітектури як Бернардацці Олександр.

Найзнаменитіший житель цього будинку — це, звичайно, Коган-Бернштейн, який був революціонером-народовольцем. Доля цієї людини була складною: у боротьбі за свої ідеї (здебільшого боротьба ця була радикальною і місцями навіть терористичною), він отримав величезну кількість поранень і у результаті був підвішений на шибениці, до якої навіть не міг прийти через кульові рани.

Жив також потім у цьому будинку Евальд Унгерн-Штернберг — нащадок баронського роду, чия сім’я прославилася будівництвом залізниць.

На думку історика архітектури Валентина Пилявського, цілком ймовірно, що якийсь період часу у будівлі жив Павло Зеленой — одеський повний генерал по Адміралтейству, військовий начальник і політичний діяч.

Радянські часи перетворили цю будівлю на сирітський будинок, а диспансер зайняв це місце аж у 80-х роках і працює до цих пір.

Архітектурні особливості

Спочатку разом зі своїм натхненником-наставником вже згаданий пан Мінкус займався проектом розкішного «Брістоля». Хоча спочатку він працював з проектами, де була величезна кількість декору, з часом стиль Адольфа Мінкуса став більш модерним, і він успішно поєднував красу з функціоналом у найкращому його прояві.

Проте, саме особняк Когана-Бернштейна виконаний у стилі історизму. Частково комбінована з модерном, будівля все ж має тінь повернення до класики минулого, що читається у витонченості колон, витягнутості вікон і масивності детального фриза.

Переможець тендеру

Про переможця тендера на розробку проекту реставрації стало відомо ще 15 червня — ним став підприємець Сергій Тихонюк. За свою роботу бізнесмен запросив 1 млн 320 тис. гривень. Тепер переможець зобов’язаний надати проект реставраційних робіт до 1 жовтня цього року. Нині переможець займається оформленням документації і чекає на рішення від замовника.

Фото: Думська

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.