Субота, 25 Травня, 2024

Роздільна: вузлова станція, звільнена 4 квітня 1944 року від фашистів

Ішов 10-й день Одеської наступальної операції. Настаючі радянські війська вели бої за місто та великий залізничний вузол – Роздільну, пише odessa-future.com.ua.

Стратегічне значення Роздільної

Опанування Роздільною означало блокування, з одного боку, доставки техніки та військ до Одеси, з іншого боку, навпаки, неможливість евакуації залізницею. З оволодінням Роздільною наші війська могли б наступати на Одесу з північного заходу, відтягуючи на себе частина оборони фашистів.

Основне завдання зі звільнення міста виконували танкісти та кавалеристи Кінно-механізованої групи (КМГ) генерала Іси Плієва.

Завдяки підтримці артилерії та мінометів “Катюша”, до полудня 4 квітня війська КМГ зайняли місто, тим самим перехопивши основну комунікацію угруповання супротивника – залізничну гілку Одеса-Тираспіль.

Радянські танкісти з десантом йдуть у бій за станцію Роздільна

В результаті стрімкого удару наших військ була розсічена на дві частини 6-а німецька армія. 30-й та 52-й піхотні корпуси, що обороняли місто, відходили на Тираспіль, а решта зайняли оборону на північ від Одеси, оскільки відхід на південь означав оточення та повний розгром. У зв’язку з цим 6 квітня німці спробували пробитися через Роздільну на північний захід. Частково їм це вдалося, однак втрати були відчутні.

Згідно з підрахунками, проведеними після звільнення Роздільної, на полі бою залишилося близько шести тисяч убитих близько 3 000 людей потрапили в полон. Нашій армії як трофеї дісталося 40 танків і САУ, 180 гармат та 1000 возів. На самій станції нашим військам дісталися 37 паровозів та 990 вагонів.

Велику допомогу нашим військам у визволенні рідної землі надали місцеві жителі, партизани. Коли Червона армія підійшла до Роздільної, народні месники організували бойові дії на самій станції та запобігли знищенню ворогом складів із зерном та сінопункту. Так було врятовано близько двадцяти тисяч пудів хліба та кормів для худоби. Останнє було дуже важливим, оскільки значна частина визволителів була на конях, яких треба було годувати, як і людей.

Історичні паралелі

Розповідь про бої в районі Роздільна змушує згадати деякі історичні деталі. Залізничний вузол захищала армія під номером “6”, сформована наново після того, як її попередниця була розгромлена під Сталінградом.

Друге. У боях із 6-тою армією вермахту брали участь танкісти, артилеристи та мінометники 4-го гв.мехкорпусу, які прийшли сюди від стін Сталінграда. За підсумками Одеської операції це військове об’єднання було нагороджено орденом Суворова 2-го ступеня.

За звільнення роздільної почесної назви “Роздільненський” були удостоєні три гвардійські частини артилерії.

У війні з фашистами брали участь близько п’ятисот роздільників, з яких 296 були удостоєні урядових нагород; 158 жителів міста не повернулися з полів битв, Роздільнянці твердо зберігають пам’ять про загиблих земляків, імена яких імена висічені на пам’ятних знаках, встановлених у центрі Роздільної, в інших куточках міста.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.