Середа, 29 Травня, 2024

Про одеський Військовий узвіз та його історію

Колись Військовому узвозу було відведено найважливішу роль у становленні нашого міста, адже він був дорогою до порту. Крім цього, цей спуск мав величезну кількість назв, що також його особливо виділяє.

У нашому матеріалі odessa-future.com.ua, з посиланням на 048.ua, ми розповімо про Військовий узвіз, і про те, чим він ще цікавий.

Причина найменування

Та частина міста, яка сьогодні відома як історична, була колись поділена такими балками, як Карантинна та Військова. Друга відділяла південну частину міста, де було місце розташування організацій, представлених державними установами та біржами. А ось північна частина була переважно на території військових казарм. Саме вони наділили балку такою назвою.

Про мости

Військова балка починалася з Грецької площі, і йшла аж до портової зони. Кінці балки були з’єднані за допомогою кількох мостів.

Найстарішому не судилося дійти до наших днів, – він знаходився на перетині такої вулиці, як Гаванна, і провулка, назва якого присвячена Маяковському. Місцем розташування другого була Дерибасівська, а третій, що є найвідомішим, розташовувався на Сабанєєвому мосту.

Доленосний рік

На дні балки було прокладено дорогу, яка йшла до порту. Спуск був місцем найважливішого транспортного маршруту, тому в 1821-му – це перша вимощена одеська вулиця.

Численні перейменування

У 1830-му ця дорога стала носити назву Портового узвозу. А 1849-го його перейменували на Військовий. Однак із цього моменту зміна назв лише розпочалася.1842-го і 1866-го це місце стало Гаванським узвозом, тому що по ньому можна було дістатися гавані. У 1856 році він отримав нову назву – Сабанєєв. Пізніше він став називатися Сабанським, – це, напевно, через те, що виникла плутанина з таким об’єктом, як Сабанський провулок.

1867-го спуск приєднали до такої вулиці, як Гаванна, адже вона була дорогою до портової зони.

Внаслідок того, що по сусідству зі спуском було місце Військової гавані, виникло нове найменування, представлене Військово-гаванським узвозом, а потім ще він називався Воронцовським та Казенним.

У радянські часи щодо спуску знову було проведено перейменування. Цього разу назва була присвячена полярному льотчику Василю Молокову. Однак потім було ухвалено рішення щодо того, що найкраще присвятити найменування Жанні Лябурб.

1955-го узвоз знову став називатися по-старому – Військовим.

Що там було?

Місце розташування спуску чітко було визначено призначення. Він став ніби прислуговувати порту, виконувати низку різноманітних замовлень і задовольняти більшість потреб.

Там було місцезнаходження представництв таких організацій, як відповідність заводів і товариств, а також різних майстерень морської спрямованості та спеціалізованих складів.

Крім цього, цей узвоз був місцем розташування контор, які були місцем роботи корабельних маклерів, магазинів з дешевим одягом, а також пивних із закусочними.

Також це місце мало чимало бордельних закладів.

Цікаві факти

До кінця дев’ятнадцятого сторіччя забудова спуску завершилася.Однак, на непарному боці було лише 7 будинкових споруд, а на парному – 10.

Згаданий узвіз був місцем проживання відомих одеських персонажів – Воронцових, Тюнєєвих, Ковалевський, Толстих та багатьох інших.

Крім цього, цей узвіз є одним із найкінематографічніших одеських місць, адже його відобразили на плівці режисери багатьох відомих кінокартин.

Фото: 048.ua

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.