Середа, 29 Травня, 2024

Про одеську “грибну” зупинку

Вулиця Чернишевського є місцем, де знаходиться зупинка-“бельгійка”, яку через її форму називають “грибом”.

Цей об’єкт є по-справжньому унікальним унаслідок багатьох причин. І насамперед тому, що він ще існує. Однак, якщо придивитися краще, то можна побачити, що стан цього яскравого представника одеської “трамвайної архітектури”, м’яко кажучи, доволі занедбаний.

І саме цій старовинній зупинці, якій буквально чарівним чином вдалося зберегтися до наших днів, буде присвячений наш матеріал на odessa-future.com.ua із посиланням на odessa-life.od.ua.

Те, що зазначено в літературі

Дмитром Ждановим, одеським краєзнавцем, геологом та педагогом, в одній із його книг зазначено, що роком створення зупинкового павільйону був 1911-й, а його архітектором був Мінкус. Дана споруда є бетонною капітальною будовою, виконаною в модерному стилі.

Крім цього, за словами Дмитра, згадана будова є унікальною через те, що це єдиний одеський зупинковий павільйон такого виду, який зберігся до нашого часу. Свого часу подібні зупинки встановлювали на проміжних трамвайних станціях.

Колись вона була не сама

До речі, колись одну з “грибних” трамвайних зупинок можна було побачити неподалік одеської Опери, коли там ще ходили трамваї.

Зупинку поруч із знаменитим одеським театром давно ліквідували, а ось тій, про яку йдеться в нашому матеріалі, вдалося стати єдиною в нашому місті, якій вдалося дійти до наших днів, всупереч своєму поважному віку та абсолютній відсутності хоча б найменшого догляду.Вона руйнується, а її вигляд дедалі менше нагадує зупинку.

Хоча вона взагалі мало що нагадує, хіба тільки сумнівну споруду, яка ось-ось зникне.

Плани, яким так і не судилося втілитись

Все могло повернутися по-іншому. Червень 2019-того ознаменувався тим, що одеські чиновники збиралися зайнятися реставрацією бельгійських зупинок, що дійшли до нашого часу.

А ту з них, якій присвячено наш матеріал, планувалося взагалі перемістити на територію Олексіївської площі.

Проте, на жаль, на початку осені 2021-го з’ясувалося, що щодо одеських “бельгійок” жодні реставраційні роботи вже не проводитимуться, тому що задля цього потрібно чимало грошей, а також залучення справжніх фахівців. Адже мова йде про повну реставрацію дуже старих об’єктів.

Виходить, нам залишається лише отримувати “задоволення” від дірявого даху, майже знищених опор та повністю розбитих сидінь. Адже все це колись було найкрасивішим об’єктом у вигляді старовинної зупинки – справжнього “свідка” одеської історії.

А тепер все те, що залишилося від унікального об’єкта, навіть фотографувати дуже сумно. Проте, схоже, що незабаром у нас, окрім цих фотографій, нічого не залишиться.

Адже, зважаючи на все, доля історичної одеської будівлі у вигляді “грибної” зупинки давно вирішена наперед. І через якийсь час ми зможемо побачити його лише на фотографіях, а також на сторінках старих книг про Одесу, які стануть єдиним доказом та нагадуванням про існування цього дивовижного об’єкта.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.