Субота, 15 Червня, 2024

Архітектурне багатство Пушкінської вулиці: будинок Раллі

Вулиця Пушкінська в Одесі — це архітектурний музей під відкритим небом. Зазвичай одесити й одеситки не звертають увагу на це архітектурне багатство, що абсолютно нормально при житті в такому насиченому історією місці. Такою же буденністю для парижан є Ейфелева вежа, для італійців — Колізей, для британців — Біг Бен і колесо огляду, і так далі за списком, пише odessa-future.com.ua.

У низці життєвих подій ми забуваємо часом зупинитися, щоб просто насолодитися красою, яка колись може від нас вислизнути. Деякі ж пам’ятки архітектури залишаться недоторканими часом і ще переживуть не одне покоління. Як би там не було в майбутньому, це в жодному разі не привід ігнорувати культурне багатство свого міста. Отже, щоб потихеньку почати заповнювати цю прогалину, ми звернемо увагу на одне дуже гарне місце на Пушкінській вулиці — будинок Раллі.

Історична важливість прибуткового будинку

Цей об’єкт занесений до переліку пам’яток культурної спадщини м. Одеси не просто так. Почати можна з того, що будівля зросла на своєму рідному місці ще на початку минулого століття, а саме її будівництво розтягнулося на 1907-1908 роки.

У проекту цієї будівлі кілька авторів, з яких найвідомішим є пан Безчастнов — український архітектор, уродженець села Бендери, яке нині перебуває на території Молдови. Цей зодчий присвятив більшу частину свого життя Перлині Чорного моря і значно збагатив її в архітектурному питанні. Як мінімум, завдяки роботі, повної або часткової, пана Безчастнова в Одесі з’явився парк Шевченка, ряд будівель на Молдаванці, план парків у Лузанівці тощо. 

Багатоквартирний будинок спочатку був побудований з урахуванням потреб тих, хто звик до естетики та розкоші. Воно й не дивно, тому що власник ділянки, пан Петро Степанович Раллі, був людиною багатою і шанованою, і працював він головою управління в місцевому банку. Нарівні зі своєю роботою і організацією здачі квартир в Одесі, пан Раллі також володів землями в інших губерніях.

Після смерті пана Раллі увесь цей спадок перейшов до його дружини Катерини і дочки Марії. Будинок продовжував залишатися розкішним, і в його затишку розташовувалися як бізнесмени для ведення своїх справ і продажів, так і найрізноманітніші жителі і гості міста.

У радянські часи у будівлі були організовані комунальні квартири. В цілому, будова постраждала за часів Другої світової, проте, нині це одна з найкрасивіших будівель Одеси.

Архітектурне питання

Тут бачимо, по-перше, історизм, а по-друге — модерн. Від історизму в очі кидається неприкрите звернення до естетики класицизму і неокласицизму: це видно у трикутному «куполі» на даху, у ліпнині та прикрасах на вікнах. Модерн також яскраво виражений: колірний вибір приглушений, хоча і виглядає соковито, а також архітектурний образ безпосередньо пов’язаний з функціоналом будови, і тому матеріали тут відповідні. І, звичайно, модерну притаманна унікальність завдяки внесенню в образ будівлі чогось особистого та індивідуального.

В результаті, можна сказати, що будинок Раллі — одна з найкрасивіших будівель на вулиці Пушкінській. І найголовніше, що ця краса доступна нам для споглядання абсолютно безкоштовно, потрібно тільки її побачити.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.