Середа, 12 Червня, 2024

Про нову одеську пам’ятку

В одному з дворів вулиці Буніна, де вже протягом чотирьох років діє підземний музей Кантакузенської каменоломні, 5-го листопада відбулося відкриття пам’ятника, присвяченого одеським каменярам, пише odessa-future.com.ua.

Докладніше про це у нашому сьогоднішньому матеріалі, з посиланням на dumskaya.net.

Присвячується людям, завдяки яким будувалася Одеса

За словами Максима Баранецького, який очолює Фонд із вивчення та збереження одеської спадщини, за допомогою встановлення цієї скульптури, музейні засновники   вирішили досягти увічнення пам’яті про тих дивовижних людей, завдяки чиїй неймовірно важкій (та майже непосильній) праці, у дев’ятнадцятому та двадцятому століттях відбувалося будівництво значної частини Одеси.

Баранецьким було зазначено, що ідея полягала у розповіді історії про каменярів, а й у віддачі належної пам’яті про них. В Одесі немає ані табличок, ані будь-яких згадок про цих дивовижних людей. Це, м’яко кажучи, несправедливо.

Скульптурна композиція

Монументом зображено двох одеських каменярів – старого і молодого, які відпочивають поряд зі своїми інструментами. Виготовлення цієї пам’ятки у беляївського скульптора Олександра Коваленка зайняло три місяці.

Скульптура виготовлена ​​з черепашника – каменю, видобуток якого і був основною роботою одеських каменярів.

За поясненнями Баранецького, габарити монумента досягають двох метрів, а висота – півтора метра. Ця скульптура є монументальною пам’яткою, яка виконана доволі у грубій формі. Саме таким чином хотілося передати образ справжніх чоловіків.

Справедливо зазначити, що 1869-го одеських каменоломень було аж тисяча триста сімнадцять.Офіційно там працювало десять тисяч триста вісімдесят чотири чоловік. І це лише офіційно!

На той час камінь видобували на території Слобідки, Молдаванки та Бугаївки, Куяльника, Усатова та Нерубайського. Ну і звичайно, приморська частина Одеси також була задіяна для цієї нелегкої роботи.

Нагадаємо, що вищезгаданий музей було відкрито 2-го вересня 2017-го року. Він розташований у найстарішій одеській катакомбі, де датою першого настінного напису є 1812-тий.

З того каменю, який тут видобували, були побудовані знакові особняки, які розташовані в одеському історичному центрі.

Першим власником катакомби та будинку, що знаходився над нею (він не зберігся до нашого часу), судилося стати князю Олександру Кантакузену, який був відомим грецьким революційним діячем. Йому й присвятили назву катакомби.

У 1950-х приміщення підземної споруди було реконструйовано і використовувалося як бомбосховище. За період останніх десятиліть воно стало покинутим. Але одеськими спелестологами було прийнято рішення виправити цю ситуацію за допомогою заснування там музею.

З тих пір тих, хто бажає прогулятися підземною каменоломнею та дізнатися невідомі факти з історії рідної Одеси, – величезна кількість, а екскурсія до старовинної катакомби в туристів та гостей міста часто є одним із обов’язкових “одеських планів”.

Фото: dumskaya.net

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.