Четвер, 30 Травня, 2024

Побачив світ черговий проєкт відродження Одеського морського музею

З’явився новий проект реставрації Одеського музею морського флоту. Його кошторис становитиме 6,4 мільйона гривень. Стало відомо, що коригування проекту реставрації будівлі коштуватиме обласній скарбниці 1 мільйон гривень, а поки що керівництво області шукає розробника проєкту. Більше на сайті odessa-future.com.ua.

Трагедія 2005 року

Вперше проблема відновлення музею виникла після великої пожежі, яка мала місце у 2005 році. Це був серйозний удар по музейному життю міста, оскільки цей культурно-просвітницький заклад приймав близько 275 000 відвідувачів на рік. Відвідування в музей коштувало не лише грошей, хоч і не дуже великих, а й великих витрат часу, бо доводилося вистояти довгу чергу.

До уваги відвідувачів відкривалися багаті колекції морських емблем, нагород різних епох; гральних карт, на яких були зображені силуети бойових літаків Третього рейху.

У травні 2005 року, коли в музеї виникла пожежа, його колекція у сотню тисяч експонатів значно постраждала – приблизно кожен четвертий експонат…

Пожежа змусила чиновників задуматися про реставрацію пам’ятки архітектури та культури. Але на заваді стала бюрократична плутанина, під час якої рідкісні музейні експонати залишалися просто неба, будівля стала поїдати вогкість і пліснява.

Раніше було здійснено безліч спроб реконструкції музею, на що було виділено значні кошти із бюджету. Так, вісім років тому один такий проект з’їв 28 мільйонів гривень, за які вдалося відновитися лише фасад.

Нова розмова про реставрацію будівлі унікального музею розпочалася у 2017 році, тоді музей хотіли передати на баланс Адміністрації морських портів України, щоб та профінансувала закінчення робіт, оцінених у 50 мільйонів гривень. Сам об’єкт законсервували.

Ще через рік будинок удостоївся того, що в його стінах відбулася нарада, присвячена знову-таки його реконструкції. Тоді народився черговий проект. Але як і раніше цим обмежилися.

Новий виток організаційної діяльності навколо реставрації пам’ятки архітектури стартував цього року, коли виникло бажання доопрацювати документи щодо проекту, а з обласного бюджету виділили 1 млн. гривень. Водночас надійшла пропозиція відновити будівлю за рахунок президентської програми «Велика реставрація», яка наразі торкнулася лише музеїв Художнього та Західного та східного мистецтва, а також Одеської філармонії.

Наша довідка. Установа морської історії нашого краю була заснована у 1920 році як Музей торгових мореплавців, спочатку розмістившись у старовинному будинку на бульварі Фельдмана, 3 (сьогодні – Приморський бульвар). Поступово до музею почали надходити різноманітні документи, навігаційні прилади, карти, довідкові видання з морської тематики, газетні матеріали та інші цікаві експонати. Одним з перших з експонатів музею була копія газети «Моряк» за 24 січня 1913 року – видання «Закордонного центру Спілки чорноморських моряків».

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.