Неділя, 26 Травня, 2024

Об’єкти культурної спадщини Одеси: Дюк де Рішельє

Трохи оговтавшись після початку варварського вторгнення в Україну, наша горда нація стала на захист найдорожчого для її величезного серця. Не тільки сім’я та близькі потребують збереження, важливо зберегти історичні пам’ятки та спадщину наших міст. Більше подробиць на odessa-future.

В Одесі, як і по всій країні, оточують захистом пам’ятники, що давно є улюбленими як для городян, так і для гостей Південної Пальміри.

Дюк де Рішельє

Найперший пам’ятник, що з’явився в Одесі – пам’ятник Дюку, він давно вже став візитівкою нашого міста. Арман Еммануель дю Плессі дюк де Рішельє, граф Широн, герцог де Фронсак – перший градоначальник Одеси. При ньому місто розквітло: було викорінено корупцію, зросли міські доходи, неймовірними темпами розвивалися торгівля та культура.

Де Рішельє був абсолютним безсрібником, який все віддавав на розвиток міста. Після його смерті в 1823 році, городяни оголосили збір коштів для спорудження пам’ятника. Відкрили його у 1828 році. Автор скульптури – відомий міський монументаліст, Іван Мартос.

Скульптор зобразив Дюка одягненим в античну тогу. Правою рукою він широким жестом вітає городян та гостей Одеси, а в лівій – тримає сувій зі списком привілеїв Одеси. П’єдестал, на якому стоїть скульптура, прикрашений барельєфами з богами правосуддя, торгівлі та землеробства. Серед людей йде чутка про те, що кожен охочий може розбагатіти, просто потерши мішок з грошима на барельєфу з богом торгівлі Меркурієм.

Двічі статуя Дюка наражалася на реальну загрозу. Перший раз у 1854 році, під час Кримської війни, в основу пам’ятника потрапив уламок гарматного ядра, але Дюк встояв. Ядро залишили в постаменті як нагадування про цю подію. А вдруге 1969 року пам’ятник хотіли замінити на постамент Суворову, але городяни змогли відстояти свій символ.

Зараз, щоб не давати найменшого шансу варварським снарядам пошкодити скульптуру Рішельє, її з перших днів з усіх боків обклали 1200 мішками з піском. Так само захищено будівлю одеської опери.

Збереження Одеси – одна з пріоритетних тем Дельфійського економічного форуму

Прагнення захистити одеситами культурну спадщину свого міста не залишилося поза увагою у країнах Європи. Під час Дельфійського економічного форуму почесний директор Європейської комісії радник Прем’єр-Міністра Греції Георгіс Кремліс звернувся до світової спільноти з проханням сприяння у захисті пам’ятників Одеси. У своєму виступі він зазначив, що вся Одеса – це свого роду місто-архітектурна пам’ятка, мешканці якої докладають усіх зусиль, щоб захистити її від руйнування.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.